Ultima actualizare: azi, 13:21
Locale

Adrian Cozma, după protest: „Nu voi accepta nicio trădare. Este o acțiune concertată a PSD”

Președintele PNL Satu Mare, deputatul Adrian Cozma, a reacționat la protestul organizat de membri ai partidului în fața sediului județean și a explicat motivele pentru care Adrian Nemeș a fost schimbat de la conducerea organizației PNL Carei. Liderul liberal susține că decizia a fost luată după ce fostul președinte ar fi negociat o apropiere de PSD și a fost votată aproape în unanimitate de Colegiul Director Județean.

Cozma: „PSD încearcă să rupă PNL”

Potrivit lui Adrian Cozma, ceea ce s-a întâmplat la Carei nu este un caz izolat, ci face parte dintr-un fenomen pe care îl vede și în alte organizații județene ale PNL.

El afirmă că PSD încearcă să atragă lideri liberali nemulțumiți pentru a crea rupturi în partid și amintește că Biroul Național al PNL a adoptat în repetate rânduri hotărâri prin care a stabilit că partidul nu va încheia alianțe sau înțelegeri cu social-democrații.

Nu voi accepta niciun fel de trădare. Partidul Național Liberal Satu Mare se simte trădat”, a declarat Cozma.

De ce a fost schimbat Adrian Nemeș

Liderul PNL Satu Mare susține că fostul președinte al organizației din Carei ar fi avut o întâlnire la sediul PSD și ar fi negociat o colaborare cu social-democrații, existând inclusiv informații că urma să preia conducerea organizației PSD Carei. Potrivit lui Cozma, planul nu s-ar fi concretizat din cauza unor neînțelegeri interne din PSD, însă informațiile au ajuns la conducerea liberalilor.

În aceste condiții, Colegiul Director Județean a decis schimbarea lui Adrian Nemeș din funcție, cu 55 de voturi pentru, un vot împotrivă și patru abțineri.

Colegul nostru n-a reușit să convingă pe nimeni că nu a trădat”, a afirmat deputatul.

Cozma a adăugat că, ulterior, a aflat mai multe detalii despre o condamnare mai veche a fostului lider liberal, despre care spune că viza aderarea sau sprijinirea unui grup infracțional organizat și pentru care acesta ar fi primit o pedeapsă de doi ani și trei luni de închisoare cu suspendare.

Chiar dacă este cu suspendare, evident că nu mai poți să fii președinte la vreo organizație PNL”, a spus liderul liberal.

„Deciziile se iau în partid, nu în stradă”

Referindu-se la protestul de marți, Adrian Cozma a declarat că o parte dintre participanți nici măcar nu ar fi știut că iau parte la o manifestație și că ulterior ar fi primit mesaje de la unii dintre ei prin care își cereau scuze.

El a susținut, de asemenea, că printre cei prezenți au fost invocate organizații locale despre care afirmă că fie nu există, fie au alte conduceri decât cele prezentate la protest.

Președintele PNL Satu Mare a insistat că toate deciziile importante din partid sunt luate în forurile statutare și nu prin manifestații de stradă.

Deciziile se iau în forurile statutare ale Partidului Național Liberal, nu în stradă”, a declarat acesta.

Totodată, Cozma a sugerat că o parte dintre cei care au protestat ar avea interese personale sau economice legate de administrația locală și a transmis că nu va permite ca organizația PNL Carei să fie „confiscată” de un grup restrâns.

Acuzații la adresa PSD și UDMR

În declarațiile sale, Adrian Cozma a acuzat PSD că desfășoară o acțiune coordonată împotriva PNL și a susținut că atacurile lansate în ultima perioadă de liderul PSD Satu Mare, Mircea Govor, au coincis cu protestul liberalilor.

Liderul PNL a făcut referire și la reacțiile unor parlamentari UDMR, despre care spune că au comentat favorabil manifestația, afirmând că această sincronizare „ridică foarte multe semne de întrebare”.

El a transmis că PNL Satu Mare va continua să facă opoziție administrației județene și municipale conduse de PSD și UDMR și că partidul „nu se va lăsa intimidat”.

Ce s-a întâmplat

Protestul invocat de Adrian Cozma a avut loc marți, 14 iulie, în fața sediului PNL Satu Mare și a reunit mai mulți membri și simpatizanți ai partidului, majoritatea din organizația Carei.

Nemulțumirea lor a pornit după schimbările operate de conducerea județeană în organizațiile locale. La Carei, Adrian Nemeș, administratorul public al municipiului, a fost înlocuit la conducerea PNL cu Gheorghe Balazs, fost subprefect, iar la Satu Mare, Romeo Pop a fost schimbat cu consilierul local Victor Ioan Cernea.

Cei doi foști președinți s-au aflat în fruntea protestatarilor și au cerut public demisia lui Adrian Cozma, acuzând conducerea județeană de lipsă de dialog și de un stil de conducere pe care l-au catalogat drept discreționar.

Un comentariu

  1. Și totuși Răspunde

    S-a luat și limbricul după chelia ….lu.Bolo..

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.