Ultima actualizare: azi, 16:04
Locale

Ștrandul din Satu Mare rămâne închis. Beny Alex: Litigiul nu se mai termină din cauza refuzului Primăriei de a dialoga

Ștrandul din Satu Mare rămâne închis. Beny Alex S.R.L. anunță, printr-un comunicat de presă, că a trimis, în data de 17 august, o nouă notificare către Primăria Satu Mare, cerând o rezolvare amiabilă a litigiului legat de Ștrandul Municipal, aflat în instanță din 2021. Compania spune că a mai încercat acest lucru și în 2021, 2022 și 2023, dar fără succes.

Potrivit firmei, blocajul actual vine din faptul că Primăria nu a lămurit situația juridică a terenurilor pe care stă ștrandul, iar asta ar fi dus, printre altele, la retrocedarea unei părți din teren către o persoană fizică, ceea ce a atras noi procese. Beny Alex a fost obligată, alături de Primărie, să plătească aproximativ 2 milioane de euro în primă instanță.

Compania spune că nu cere valoarea de piață a bunurilor, ci doar despăgubiri pentru investițiile proprii, nerecuperate: circa 7 milioane de euro băgați în ștrand în ultimii 20 de ani. A propus și eșalonarea plății, ca să nu lovească în bugetul local.

Beny Alex susține că a respectat mereu deciziile instanțelor și amintește că Primăria a pierdut deja o cerere de evacuare și două ordonanțe președințiale prin care voia să recupereze bunurile. În opinia companiei, refuzul autorităților de a negocia, deși ar fi fost recomandat chiar de instanță pe 28 iulie, e motivul pentru care ștrandul rămâne închis și litigiul se prelungește, cu costuri tot mai mari din bani publici.

Firma spune că e în continuare deschisă la dialog și speră ca declarațiile primarului Kereskényi Gábor despre redeschiderea ștrandului să se transforme și în fapte.

Redăm, mai jos, comunicatul transmis de Beny Alex:

O nouă încercare a Beny Alex de soluționare amiabilă a litigiului: Refuzul constant al Primăriei de a dialoga ține Ștrandul Municipal închis.

Beny Alex S.R.L. a transmis Municipiului Satu Mare, în data de 17.08.2026, o nouă notificare oficială privind soluționarea amiabilă a disputei referitoare la Ștrandul Municipal, ce face obiectul dosarului nr. 1689/83/2021*. Demersuri similare, menite să deblocheze situația în interesul comunității, au fost întreprinse constant și în anii 2021, 2022 și 2023.

Este imperativ să clarificăm, în fața opiniei publice, motivul real pentru care s-a ajuns în acest blocaj juridic. În viziunea subscrisei, imposibilitatea de a continua exploatarea și dezvoltarea obiectivului a fost generată în mod exclusiv de neîndeplinirea de către autoritatea locală a obligațiilor contractuale asumate. Municipiul Satu Mare nu și-a îndeplinit obligația contractuală esențială și asumată legal de a clarifica situația juridică a terenurilor pe care este amplasat ștrandul, fapt ce a paralizat orice posibilitate de derulare normală a contractului de concesiune și de valorificare a investițiilor realizate.

În plus, din cauza conduitei Primăriei, care nu a reglementat corespunzător situația terenurilor din ștrand, o persoană fizică a formulat o cerere de revendicare a unor terenuri din ștrand, care i-au și fost retrocedate.

Din acest motiv, Beny Alex este angrenată în litigii suplimentare, fiind obligată în primă instanță, în solidar cu Municipiul Satu Mare, la plata unor sume de aprox. 2.000.000 euro.

Chiar în ciuda acestui fapt, pentru a dovedi în continuare deplină bună‑credință, Beny Alex subliniază că nu a solicitat niciodată în instanță valoarea de piață (de circulație) a bunurilor și nici recuperarea vreunui profit nerealizat. Pretențiile noastre se rezumă strict la o justă despăgubire, reprezentând exclusiv contravaloarea investițiilor efective, noi și neamortizate, realizate din fonduri proprii.

În ultimii 20 de ani singura entitate care a investit în ștrand aprox. 7.000.000 euro (aprox. 32.000.000 lei), din resurse proprii, este societatea Beny Alex S.R.L. Investițiile realizate de Beny Alex S.R.L. vor rămâne în proprietatea și beneficiul direct al Municipiului.

Ținând cont de suma considerabilă investită, am propus oficial eșalonarea plății despăgubirii, tocmai pentru a nu destabiliza bugetul local și pentru a permite o redeschidere rapidă a obiectivului în favoarea sătmărenilor.

Respingem ferm orice acuzație de obstrucționare a justiției sau a administrației. Beny Alex S.R.L. nu s-a opus niciodată demersurilor legale și a respectat cu strictețe absolut toate hotărârile judecătorești pronunțate până în prezent în cauzele ce privesc Ștrandul Municipal și Zona de Agrement Someș. Nu există nicio hotărâre judecătorească definitivă sau executorie în materie civilă pe care subscrisa să nu o fi respectat, iar conduita noastră a fost permanent aliniată dispozițiilor instanței.

Până acum, instanțele de judecată au respins o cerere a municipalității de evacuare, precum și două cereri de ordonanță președințială prin care s-a solicitat predarea bunurilor. Prin singura decizie favorabilă Primăriei (ordonanța nr. 1664/83/2025), aceasta a obținut dreptul de a inventaria bunurile și de a le pune în siguranță. Deși a avut în permanență acces neîngrădit la ștrand și am efectuat chiar împreună o vizită în ștrand pe 11 februarie 2026, Primăria a rămas în totală pasivitate, neefectuând niciun demers suplimentar de constatare a stării bunurilor sau de conservare a acestora.

În acest context, refuzul constant al Primăriei Municipiului Satu Mare de a accepta o soluționare amiabilă – recomandată în mod expres chiar de instanța de judecată la termenul din 28 iulie 2026 – este, în opinia noastră, principalul motiv pentru care litigiul trenează. Această lipsă de asumare administrativă nu face decât să întârzie nejustificat rezolvarea situației, să genereze costuri judiciare suplimentare (onorarii experți, avocați etc.), să acumuleze dobânzi penalizatoare din banii publici și, cel mai grav, să priveze sătmărenii de un spațiu de recreere esențial.

Ne manifestăm speranța că declarațiile publice repetate ale domnului primar Kereskényi Gábor privind „redarea ștrandului sătmărenilor” nu sunt doar un exercițiu de imagine, ci vor fi dublate de o intenție reală de negociere a condițiilor unei tranzacții sau ale unui acord de mediere, care să pună capăt litigiului și să permită redeschiderea și modernizarea zonei.

Preluarea ștrandului municipal trebuie sa fie mai mult decât o promisiune făcută in timpul campaniilor electorale.

După 13 ani de colaborare și alți 5 ani de litigii fără a avea măcar o soluție în primă instanță, disputa poate și trebuie să fie închisă definitiv, pe cale amiabilă. Doar printr-o tranzacție sau un acord de mediere consfințit de instanță litigiul poate fi închis rapid, iar zona poate fi redeschisă și dezvoltată în beneficiul comunității.

Nimeni nu câștigă de pe urma păstrării Ștrandului Municipal închis. Singurii pierzători suntem noi, cetățenii Municipiului Satu Mare, și bugetul local, prin cheltuielile și dobânzile acumulate. Beny Alex rămâne disponibil pentru dialog și pentru soluționarea amiabilă a litigiului, în scopul redării în cel mai scurt timp a ștrandului sătmărenilor.

Un comentariu

  1. Mihaita Piticu' Răspunde

    Io nu cred minciunile pocaitilor …..Dati strandul inapoi satmarenilor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.