Se inventariază livezile afectate de îngheț! Prefectura Satu Mare a transmis o adresă oficială către primăriile din județ după episodul de îngheț din 9 – 10 aprilie 2026, care a afectat pomii fructiferi. Documentul anunță demararea procesului de inventariere a pagubelor din agricultură.
Ce trebuie să facă proprietarii de livezi
Autoritățile cer fermierilor și proprietarilor afectați să acționeze rapid. Aceștia au la dispoziție 48 de ore pentru a depune o înștiințare pe propria răspundere la registrul agricol din cadrul primăriei.
În document trebuie menționate:
- culturile afectate;
- numărul parcelei;
- blocul fizic;
- suprafața afectată.
După centralizarea datelor, o comisie județeană se va deplasa în teren pentru a evalua pagubele produse de îngheț.
Urmează raportul oficial al pagubelor
După verificări, autoritățile vor întocmi un raport privind situația de urgență. Acesta va fi transmis atât către Prefectură, cât și către Direcția pentru Agricultură Județeană.
Reamintim că înghețul din aprilie a lovit în plin livezile din județul Satu Mare, iar autoritățile încearcă acum să stabilească rapid dimensiunea pierderilor.
CITEȘTE ȘI:















