Ultima actualizare: azi, 21:22
gropi Satu Mare
Locale

Bulevardul Henri Coandă, unul dintre cele mai scumpe drumuri din țară, plin de gropi

Bulevardul Henri Coandă

Bulevardul Henri Coandă

Bulevardul Henri Coandă din municipiul Satu Mare, unul dintre cele mai scumpe drumuri din țară, este deja plin de gropi, la un an și jumătate după recepția acestuia. PortalSM a relatat la vremea respectivă despre nereguli, fiind vizibil cu ochiul liber că asfaltul este unul de slabă calitate și „în valuri”, însă autoritățile s-au făcut că nu știu nimic, rezultatele fiind foarte clare astăzi. 

Reabilitarea și modernizarea bulevardului Henri Coandă, respectiv a Pieței Romane, au costat municipiul Satu Mare 4 milioane de lei, în 2011, iar acum este deja plin de gropi. Tronsonul este parte a drumului național DN 19, bulevardul suprapunându-se și cu drumul european E 81.

Bulevardul Henri Coandă are patru benzi de circulație și trotuare, respectiv spațiu verde pe ambele părți, lățimea fiind de aproximativ 14 metri, iar lungimea de 1,1 kilometri. S-au realizat lucrări în valoare 4,075 milioane de lei, turnându-se covor asfaltic pe drum și trotuare, reabilitându-se 250 metri lungime rețea de apă și 235 de metri din rețeaua de canalizare. De asemenea, au fost efectuate lucrări electrice în valoare de 62 de mii de lei.

Reabilitarea tronsonului de drum nu a fost lipsită de incidente, bulevardul fiind spart în luna noiembrie 2010, încă înainte de a fi finalizate lucrările, în condițiile în care covorul asfaltic fusese turnat.

Lucrările de modernizare ale Bulevardului Henri Coandă și ale Pieței Romane au fost recepționate în 9 iunie 2011, deși încă de pe atunci existau nemulțumiri cu privire la calitate.

Proiectul de modernizare a fost realizat de SC RONO URBAN GRUP CPN Oradea, iar constructorul a fost Asociația SC SAMCIF SA și SC VAKOND SRL. Lucrările s-au desfășurat între iunie 2010 și iunie 2011. Perioada de garanție este de 48 de luni.

Potrivit unui studiu al Institutului de Politici Publice, la acea perioadă Satu Mare se afla în topul celor mai scumpe reparații la drumuri. Dacă la nivel național costul mediu pentru repararea unui kilometru de stradă era 1,29 milioane de lei, în Satu Mare acesta era de  3,16 milioane lei, aproape triplu.

Fostul primar Iuliu Ilyes declara la acea vreme că s-a ajuns la un cost așa de mare, din cauza lucrărilor la bulevardul Henri Coandă, care au fost de complexitate ridicată, necesitând refacerea fundației, etc.

Cu toate că lucrările la acest tronson de drum au fost printre cele mai scumpe din țară, situându-ne într-un top cinci la acest capitol, în asfalt au început deja să apară foarte multe gropi.

 

 

18 comentarii

 1. cetatean nemultumit Răspunde

  Unde e city-managerul Babut,ca sa rezolve problema?! Ori asta se ocupa numai de festivitati si premieri? Oare care ii sunt atributiile in Primarie? Dupa ce a fost pus pe ochi frumosi, la recomandarea lui Stef, din partea PNL,politizand si aceasta functie pentru care anii trecuti s-au dat examene serioase, se dovedeste a fi total inutil! De ce ilplatiti din banii nostri? Dupa ce ne-ati majorat impozitele, tineti in Primarie oameni ce nu-si merita salariul! Domnule primar,va rugam luati atitudine si implementati experienta cumulata in mediul privat si in cel public, dar si rodul intalnirilor cu cel mai longeviv primar din tara, cu cel de la Pitesti! Nu stiu de ce v-am votat! Regret ca v-am dat votul meu!
  Dumneata domnule primar si Stef ne-ati dezamagit!Ne-ati oferit petreceri, specialitatea actualei administratii, in loc de reabilitarea drumurilor si trotuarelor. Nici macar unde aveti cabinetele,in Carpati II,domnule Coica, nu ati finalizat lucrarile incepute de Ilyes! In Carpati au ramas ramas trotuare intregi nereabilitate, cu toate ca in campania din vara ne-ati promis marea cu sarea, inclusiv izolarea termica a locuintelor. Toate au ramas promisiuni, nimic n-ati facut!Urat!!!

 2. satmarean Răspunde

  Ce va vaicariti? Nu mai e in garantie lucrarea?

 3. Marius Donutz Răspunde

  cine a gresit sa plateasca…ce zice domnul iuliu ilyes ? PA si PUSZI … de la gyuszi !!!

 4. astax Răspunde

  Nicăieri în lume ca la noi ! JUSTITIE PRAF, ADMINISTRATIE PRAF. functiile importante sunt ocupate, de niste ratati profesionali, de cca. 23 de ani. No problem, vin alegerile si se va vota schimbarea pentru: 3 portii de sarmale, mici, manele, concerte, pixuri, ulei, zahar etc. etc.

 5. Lia Răspunde

  Total de acord, de aceea reproduc si eu textul urmator: „Unde e city-managerul Babut ca sa rezolve problema?! Ori asta se ocupa numai de festivitati si premieri? Oare care ii sunt atributiile in Primarie? Dupa ce a fost pus pe ochi frumosi, la recomandarea lui Stef, din partea PNL, politizand si aceasta functie pentru care anii trecuti s-au dat examene serioase, se dovedeste a fi total inutil! De ce ilplatiti din banii nostri? Dupa ce ne-ati majorat impozitele, tineti in Primarie oameni ce nu-si merita salariul! Domnule primar,va rugam luati atitudine si implementati experienta cumulata in mediul privat si in cel public, dar si rodul intalnirilor cu cel mai longeviv primar din tara, cu cel de la Pitesti! Nu stiu de ce v-am votat! Regret ca v-am dat votul meu!
  Dumneata domnule primar si Stef ne-ati dezamagit!Ne-ati oferit petreceri, specialitatea actualei administratii, in loc de reabilitarea drumurilor si trotuarelor. Nici macar unde aveti cabinetele,in Carpati II, domnule Coica, nu ati finalizat lucrarile incepute de Ilyes! In Carpati au ramas ramas trotuare intregi nereabilitate, cu toate ca in campania din vara ne-ati promis marea cu sarea, inclusiv izolarea termica a locuintelor. Toate au ramas promisiuni, nimic n-ati facut!Urat!!!

  • un simplu roman Răspunde

   Lia si aici te gasesc!!!!de ce reproduci tu asemenea lucruri…a da…nu poti concepe o idee de-a ta proprie…da stim….ai lipsuri….imi pare rau…de ce nu denigrezi fosta conducere, de ce nu pui sub semnul intrebarii contractele de atribuire a lucrarilor publice, de ce nu ii iei la rost pe cei ce au incheiat aceste contracte,de ce nu se fac reparatii la niste drumuri care sunt inca in garantie? aa da… e prea mult pentru tine sa mergi pe fir si sa-i dai de capat…iarta-ma…am uitat.Lia Lia…iti mai sugerez inca o data, viziteaza acel varf de munte..poate iti readuce pofta de carte…pierduta in copilarie de tine.. ce trist!

 6. Stef Răspunde

  Sa-l vedem acum pe COIca, cum rezolva problemele cu gropile, k doar asta a promis in campanie ca vom avea drumuri bune!!! numa miciuni ne-a servit acest comunist COIca.

 7. milu Răspunde

  Toti din administratia locala sunt niste ratati profesionali!!! uitati-va cine ne conduce judetul: Karatistul-STEF, pseudo doctorul- COICA, si corigentul BABUT care si-a facut scolile cum a putut pe bani. Ce ne asteptam de la asemenea oameni?! AHH si l-am mai uitat pe unul dintre cei mai mari ” intelectuali” GOVOR, asta care nu stie vorbi ca lumea si inainte sa intre in politica a fost PESTE, k doar a avut NIGHT CLUB.

 8. Boer Adam Răspunde

  Vedeţi vă rog cum arată drumul Odereului la peste 4 ani de la terminarea lucrărilor: nici o groapă şi nici un val în suprafaţa asfaltului. Oare de ce? Care e secretul?

  • File Tibor Răspunde

   D-l Boer,eu urmaresc de multa vreme comentarile dvs. si sunt de acord cu toate observatiile si comentariile pe care le faceti.In dumneavoastra vad un viitor mai bun si mai frumos al orasului nostru, Satu-Mare.Va rog sa faceti in continuare observatii si presiuni asupra fostilor si actualilor edili al orasului nostru prin comentariile fondate de dumnavoastra,atat in ziare,cat si pe internet.Va respect si va sustin cu multa stima File Tibor.

 9. Boer Adam Răspunde

  Vedeţi vă rog cum arată drumul Odereului la peste 4 ani de la terminarea lucrărilor: nici o groapă şi nici un val în suprafaţa asfaltului. Oare de ce? Care e secretul?

 10. Adam Boer Răspunde

  Vedeţi vă rog cum arată drumul Odereului la peste 4 ani de la terminarea lucrărilor: nici o groapă şi nici un val în suprafaţa asfaltului. Oare de ce? Care e secretul?

 11. lindyk Răspunde

  eu nu inteleg ce atata naivitate, voi astia care va plangeti de drumuri credeti ca cineva e curios de voi?… constructia drumurilor a fost si va fi cea mai profitabila afacere care aduce bani grei… daca ati ales sa stati in catunul asta faceti si voi combinatii care sa va aduca bani sa va puteti cumpara jeep-uri si atunci nu o sa mai aveti probleme cu drumurile…sau daca vreti principii, autoritate etc mergeti intr-o tara civilizata

 12. Bella Răspunde

  Din cate-mi amintesc lucrarea de pe Odoreului a fost luata in ciuda primarului de atunci care a incercat tot posibilul sa anuleze licitatia. Presiunea publica l-a facut sa cedeze, dar ranchiunos cum il stim, a verificat la sange lucrarea (lucru pe care ar fi trebuit sa-l faca cu TOATE lucrarile dar nu l-au lasat relatiile de „prietenie” cu executantii) care s-a facut pana la urma ieftin, bine si la timp. Deci, se poate, dar trebuie sa se si vrea.

  • Nea Răspunde

   …..sau poate ne spune asociatia pensionarilor…… ai lui marian Nistor de Satu Mare…….. ca au verificat ei…… hahahaha….

 13. xx Răspunde

  haideti si in micro 17.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mai multe despre Locale
Corina hot Perne Moi
Corina în ipostaze super hot, se pregătește să filmeze videoclip la hit-ul Pernele Moi!

Corina a fost "A TA" din vara anului trecut! "Pernele Moi" se bucura de acelasi succes si este pe buzele...

Închide