Ultima actualizare: azi, 15:18

Locale

Primăria Satu Mare atrage atenția asupra acțiunilor de ardere a miriștilor

ardere miristiPrimarul municipiului Satu Mare, dr. Coica Costel Dorel împreună cu Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă atrage atenția asupra acțiunilor de ardere a miriștilor, gunoaielor, deșeurilor și a vegetației urscate.

În ultima perioadă pe raza municipiului Satu Mare s-au produs multe arderi necontrolate respectiv incendii de vegetaţie uscată şi resturi vegetale pe suprafeţe mari care pun în primejdie viaţa şi gospodăriile cetăţenilor, atragem atenţia locuitorilor cu privire la măsurile de prevenire a incendiilor pe timpul acţiunilor de ardere a miriştilor, gunoaielor, deşeurilor, a altor materiale combustibile, precum şi a vegetaţiei uscate:

–  arderea resturilor vegetale, a gunoaielor, deşeurilor şi a altor materiale combustibile se face în locuri special amenajate ori pe terenuri pregătite, cu luarea măsurilor ce se impun pentru împiedicarea propagării focului la vecinătăţi, asigurându-se supravegherea permanentă a arderii, precum şi stingerea jarului după terminarea activităţii;

–  arderea miriştilor se face numai după luarea măsurilor ce se impun pentru împiedicarea propagării focului la vecinătăţi, asigurându-se supravegherea permanentă a arderii;

–  arderea resturilor vegetale, a gunoaielor, deşeurilor şi a miriştilor se execută numai pe baza permisului de lucru cu foc, după ce a fost informat în prealabil serviciul privat/voluntar pentru situaţii de urgenţă.

Conform prevederilor H.G.R. nr. 537/2007: arderea resturilor vegetale, gunoaielor, deşeurilor şi a altor materiale combustibile, fără luarea măsurilor pentru împiedicarea propagării focului la vecinătăţi, se sancţionează cu amendă de la 1000 la 2500 lei, iar conform prevederilor O.G. nr. 195/2005 modificată şi aprobată prin Legea nr.265/2006 privind protecţia mediului: „miriştile, stuful, tufărişurile sau vegetaţia ierboasă nu pot fi arse fără acceptul autorităţii de mediu. Vinovaţii vor fi sancţionaţi cu amenzi de la 3.000 la 6.000 lei, persoanele fizice, iar persoanele juridice, cu amenzi de la 25.000 la 50.000 lei.

43 comentarii

 1. Satmarean Răspunde

  Asta da primar!! Vai de capul tau Dottore daca pentru aceste prostii faci comunicat de presa! Unde sint locurile de munca promise? Unde este al treilea pod? Centura? Nu ai nici o realizare din Iunie 2012 incoace satmarenii te vor arde pe rug in 2016 mincinosule!

 2. elodia Răspunde

  Mincinos,chelios,burtos gretos ,libidinos.,sleios,………..

 3. raul Răspunde

  COIca hot sudist porc este prea frumos sa te numim.

 4. paul Răspunde

  La mititica cu Coica chelios libidinos.

 5. gabi Răspunde

  Securistul Coica nu este porc, seamana cu un porc turnator.

 6. luci Răspunde

  Cap de porc COIca avem o dorinta D.N.A. sa te ia de pe capul nostru.

 7. daniel Răspunde

  Cap de porc COIca avem o dorinta D.N.A. sa te ia de pe capul nostru.

 8. doru Răspunde

  Dorel COIca este satana cu cap de porc, dar porcul nu fura.

 9. manuel Răspunde

  Dorel COIca este satana cu cap de porc, dar porcul nu fura

 10. ralu Răspunde

  Dorel COIca este satana cu cap de porc, dar porcul nu fura.

 11. ionel Răspunde

  Dorel COIca este satana cu cap de porc, dar porcul nu fura

 12. gheorghe Răspunde

  Dorel COIca este satana cu cap de porc, dar porcul nu fura.

 13. mihai Răspunde

  Cat de sarac cu duhul poate fi userul care scrie acelasi lucru, dar cu alt nickname?

 14. viteazul Răspunde

  Golanul Coica este cel mai mare hot, 400.000 euro de la Florisal D.N.A.?

 15. george Răspunde

  COIca COIca COIca Te Dorim! …impanat golan imputit.

 16. ionut Răspunde

  Mai hotule Coica ce faci cu 400.000 E de la Florisal ?

 17. ion Răspunde

  Mai hotule Coica ce faci cu 400.000 E de la Florisal ?

 18. boby Răspunde

  Se lauda Coica ca da la D.N.A. o parte ???

 19. aurel Răspunde

  Mai hotule Coica ce faci cu cele 400.000 E de la Florisal .

 20. sebi Răspunde

  Se lauda Coica ca da la D.N.A. o parte ???

 21. raul Răspunde

  Mai COIca spagar si hot ce FACE D.N.A. ???

 22. aurel Răspunde

  Chelu Dorel Coica distruge orasul nostru nestit ordinar jos cu tine.

 23. aurel Răspunde

  Chelu Dorel Coica distruge Orasul nostru nesimtit ordinar jos cu tine.

 24. vlad Răspunde

  Carnat Chel Libidinos Coica Costel mare Lingau Hot, Alo D.N.A. ce faci ?

 25. bogdan Răspunde

  Mai Costel Coica furi de la saraci si dai la bogati bravo. 400.000 Florisal.

 26. bogi Răspunde

  Mai Costel Coica furi de la saraci si dai la bogati bravo. 400.000 Florisal.

 27. ioan Răspunde

  Mai Costel COIca Furi de la saraci si dai la bogati bravo 400.000 Euro Florisal

 28. diana Răspunde

  Mai Costel COIca Furi de la saraci si dai la bogati bravo 400.000 Euro Florisal

 29. raul Răspunde

  Hotul Costel se plimba pe banii nostrii. suntem prosti ? COIca Hot !

 30. liviu Răspunde

  Doamne te rugam sa ne scapi de Costel Coica chelu si D. N. A. sa ne ajute.

 31. vlad Răspunde

  Doamne Dumnezeule si D. N. A. sa ne scapi de hoitul Hot Coica Costel. Te rugam !

 32. ionut Răspunde

  Doamne Dumnezeule si D. N. A. sa ne scapi de hoitul Hot Coica Costel. Te rugam !

 33. petru Răspunde

  Doamne Dumnezeule si D. N. A. sa ne scapi de hoitul Hot Coica Costel. Te rugam !

 34. constantin Răspunde

  Doamne Dumnezeule si D. N. A. sa ne scapi de hoitul Hot Coica Costel. Te rugam !

 35. dan Răspunde

  Asta da primar!! Vai de capul tau ! Unde sunt locurile de munca promise? Unde este al treilea pod? Centura? Nu ai nici o realizare din Iunie 2012 incoace satmarenii te vor arde pe rug in 2016 mincinosule!

 36. aurel Răspunde

  Praful a pus stapanire pe oras. CHELU COICA ???

 37. cosmin Răspunde

  Da numai Dumnezeu ne poate scapa de Coica D.N.A. ZERO

 38. flaviu Răspunde

  COIca are deja destui bani Furati pt. cat mai traieste, bravo Satu-Mare.

 39. gabi Răspunde

  HOTUL Costel este Hot neprins de D.N.A. de ce ???

 40. ana Răspunde

  Este bine Costel Dorel Fura de la saraci si da la bogati.

 41. bianca Răspunde

  Mai Costel COIca cand nu te mai apara Dragnea ce FACI ?

 42. satmarean Răspunde

  E aiuritor sa citesti acelasi mesaj dusmanos impotriva aceluiasi om – primarul Coica! Si nici macar nu se apropie alegerile pt Primarie !…E ciudat si straniu sa aveti o singura tinta – primarul Coica ! V-ati gandit o singura clipa macar ca tot injurandu-l si calcandu-l dusmanos in picioare ii faceti un imens serviciu pt ca devenind o tinta si o VICTIMA a rautatii voastre(evident,a inamicilor politici !),paradoxal, va sfarsi sa fie si mai simpatizat si chiar reales in 2016, primar ?!…

  Independent de cat il huliti,daca a ramas acelasi om bun si sufletist din 2012 va face dovada generozitatii fata de elevii minunati care ne vor reprezenta la Olimpiadele Nationale din acest an si ii va imbarbata, premiindu-i inainte de finala ! Anul trecut, PSD a incurajat minunat cei mai buni elevi olimpici judeteni satmareni…

  Anul acesta, Guvernul RO a trimis 25 de mil.de lei pt SM -in folosul satmarenilor din tot judetul.Guvernul Ponta, deci PSD ,a gandit sa sprijine masiv financiar proiecte satmarene…Deci, daca au venit asa de multi bani de la Bucuresti e meritul PSD Satu Mare…,al dlui Govor si, implicit si al primarului Coica…Felicitari celor doi lideri PSD !

  Cum se zice- miorlaiti in pustiu ,a oftica !…Peste 2 ani PSD Satu Mare va contabiliza multe reusite !…

 43. lulu Răspunde

  @satmarean:sigur ca daca ne uitam si analizam frecvent comentariile acestea,se vede de departe ca apartin unui cetatean maxim doi.Au aceeasi tema ,este aceeasi exprimare,o fixatie probabil bolnava a unui sau uneia nemultumit/a de prestatia doctorului in pat, pe strada sau in primarie unde har domnului a mai popit pe unii.Din pacate prea prea putini!Cel putin in primarie este limpede ca sistematic este mintit,dezinformat,directionat in alta parte.Nu se explica de ce vedem aceeasi oameni,fara obiectul muncii,chiulangii si nepriceputi dar retribuiti imparateste.Daca cineva ar avea curiozitatea si putinta sa vada state de plate si sa compare functii,atributii si rezultate ale unor persoane ,s-ar lua de cap.Si nu pe toti i-a pus doctorul in functie.I-a mostenit de bunul nostru prieten Gyusi,i-au fost impuse de partide etc.Vezi peste tot niste putoi in functii publice care n-au invatat nici macar decenta tinutei in serviciu.Credeti ca ne spune cineva cineva ce si cum consiliaza acestia?Isi scriu operele precum pisica -vorba lui Valer Marian.
  Este dupa parerea mea o mare minciuna pe care incearca s-o transmita cei care au pierdut iremedial si sper pentru totdeauna niste privilegii pe care nici nu le banuim.
  Pacat ca doctorul a uitat pragmatismul si valorile militare!!!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.