Ultima actualizare: azi, 12:11

Baschet: CSM Satu Mare a învins echipele SCM CSS Craiova și CS Rapid București

BaschetEchipa de baschet a CSM Satu Mare a învins vineri, 27 martie, SCM CSS Craiova cu 70 la 50 în prima zi a turneului pentru stabilirea locurilor 14-11 din Liga Națională de Baschet Feminin. Partida s-a jucat la Arena de Baschet din capitală.

Primul sfert a fost adjudecat de oltence, cu scorul de 14-11, însă a doua secvență a partidei le-a aparținut sătmărencelor (10-19), astfel că la pauză tabela de marcaj indica scorul de 24 la 30, în favoarea sătmărencelor.

Sferturile III și IV le-au revenit, de asemenea, sătmărencelor, scor 13-20, respectiv 13-20.

Pentru CSM Satu Mare au marcat: K. D. Levington (15 puncte), Flavia Ferenczi (14), Ramona Eniko Laza (12), Adriana Pricop (12), Diana Moraru (8), Bianca Voica (4), Renata Szmutku (3) și Luminița Manta (2).

CSM Satu Mare a câștigat și al doilea meci, scor 51-72, jucat în compania CS Rapid București, în cadrul turneului pentru stabilirea locurilor 11-14 a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Partida s-a jucat la Arena de Baschet din București, sâmbătă, 28 martie.

Scorul pe sferturi se prezintă astfel: 9-26, 14-17, 8-16 și 20-13.

Pentru CSM Satu Mare au marcat: Flavia Ferenczi (22 puncte), Ramona Eniko Laza (18), Bianca Voica (10), Luminița Manta (8), K. D. Levington (8), Diana Moraru (6).

În cursul zilei de azi, 29 martie, CSM Satu Mare va întâlni CSM Universitatea Oradea, în cadrul celui de-al treilea meci al turneului din capitală.