Ultima actualizare: azi, 14:13
DRM
Locale

VIDEO. Câștigătorii concursului ”Mesajul meu antidrog”, faza județeană

Agenţia Naţională Antidrog (ANA), prin Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Satu Mare, a desfăşurat în intervalul februarie – mai 2017, în cadrul instituţiilor din învăţământul preuniversitar (gimnaziu şi liceu) din judeţul Satu Mare, ediţia a XIV–a a concursului „Mesajul meu antidrog”, având ca temă „Colorează-ţi viaţa altfel…fără droguri!”. 

„Mesajul meu antidrog” este un proiect de prevenire a consumului de droguri în rândul populaţiei şcolare din învăţământul gimnazial şi liceal şi se desfăşoară anual, încă de la înfiinţarea ANA (C.P.E.C.A Satu Mare).

Având ca obiectiv specific dezvoltarea unor atitudini şi practici la nivelul întregii populaţii aflate într-o formă de învăţământ, prin intermediul programelor şcolare şi de petrecere a timpului liber, în scopul adoptării unui stil de viaţă sănătos, fără tutun, alcool şi droguri, proiectul reprezintă un concurs naţional în cadrul căruia elevii îşi exprimă, într-o formă de comunicare artistică sau prin sport, opiniile şi atitudinile lor în legătură cu consumul de droguri.

Secţiunile ediţiei a XIV-a au fost: eseu literar, arte vizuale (grafică, desen, fotografie), film scurt metraj, spot, iar criteriile de evaluare a lucrărilor au urmărit încadrarea în cerinţe (tematică şi dimensiuni), promovarea mesajelor pozitive, originalitatea mesajului şi a subiectului ales, acurateţea stilului, claritatea limbajului.

La această ediţie a concursului au participat 178 de elevi (39 elevi de gimnaziu şi 54 liceeni) din 17 unităţi de învăţământ (7 gimnaziu şi 10 liceu) atât din mediul urban, cât şi rural.

Câştigătorii etapei judeţene a concursului „Mesajul meu antidrog” – ediţia a XIV-a sunt:

 

SECŢIUNEA FILM DE SCURT METRAJ – LICEU:

Loc I: GNANDT PATRIK, CSASKOS NANDOR, SZILAGYI ARON ŞI NAGY FERENC – LICEUL TEORETIC CAREI

Loc II: MARCHIȘ DENISA și  BUBOIU AMINA – LICEUL TEHNOLOGIC TĂȘNAD

Loc III: KADAR ANNA MARIA – LICEUL ORTODOX NICOLAE STEINHARDT SATU MARE

 

 SECŢIUNEA SPOT PUBLICITAR – LICEU:

Loc I: SAVA MARIUS și COPIL CLAUDIU LUCIAN – COLEGIUL TEHNIC UNIO-TRAIAN VUIA SATU MARE

Loc II: KOCSIS BOGLARKA, LICZ RICHARD şi KOCSIS BOGLARKACOLEGIUL NAȚIONAL „KOLCSEY FERENC” SATU MARE

Loc II: TATAR ZSUZSANNA, ȘTEFĂNUCZ DAVID şi BENE ZOLTAN – COLEGIUL NAȚIONAL „KOLCSEY FERENC” SATU MARE

Loc III: GALIGER HENRIETT şi KAJO ERZSEBET – LICEUL TEORETIC CAREI

 

SECŢIUNEA ARTE VIZUALE – FOTOGRAFIE DIGITALĂ

Loc I: HEIL TAMARA EVA – COLEGIUL NAȚIONAL „IOAN SLAVICI” SATU MARE

Loc II: MICLEA ANTONEL-MARIAN – LICEUL TEHNOLOGIC ”GEORGE BARIȚIU” LIVADA

Loc III: IMRE STEFANIA şi VARGA VIKTORIA – COLEGIUL NATIONAL „KOLCSEY –FERENC” SATU MARE

Loc III: KONYA ARNOLD, VASS SZABOLCS şi BUDAI SZABINA – COLEGIUL NATIONAL „KOLCSEY –FERENC” SATU MARE

 

SECŢIUNEA ESEU LITERAR – LICEU – LIMBA ROMÂNĂ

Loc I: MULCUȚAN CHIȘ VLAD – COLEGIUL NAȚIONAL „MIHAI EMINESCU”  SATU MARE

Loc. II: ARDELEAN CRISTINA – COLEGIUL NAȚIONAL „IOAN SLAVICI” SATU MARE

Loc II: HONTĂU ARIANA – COLEGIUL NAȚIONAL „DOAMNA STANCA” SATU MARE

Loc. III: PATAKI ANDREA – LICEUL CU PROGRAM SPORTIV SATU MARE

 

SECŢIUNEA ESEU LITERAR – LICEU  – MAGHIARĂ

Loc. I: TILLINGER ESZTER – LICEUL TEORETIC CAREI

Loc. II: VITEZ ANDREA – LICEUL TEORETIC CAREI

Loc III: MARIAN TIMEA – LICEUL TEORETIC CAREI

 

SECŢIUNEA ESEU LITERAR – GIMNAZIU – ROMÂNĂ

Loc. I: DRUB MARIA – ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” MOFTINU MIC

Loc. II: MOLDOVAN ANTONIA CRISTINA – ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE LUCACIU” SATU MARE

Loc. III: DRUB IONELA – ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” MOFTINU MIC

 

SECŢIUNEA GRAFICĂ – GIMNAZIU

Loc. I: CIULEANU DENISA – COLEGIUL NAŢIONAL „IOAN SLAVICI” SATU MARE

Loc. II: TARR REGINA – LICEUL NATIONAL  „KOLCSEY FERENC” SATU MARE

Loc. III: DAVID FERNANDA LAURA – ŞC. GIMNAZIALĂ „Dr. VASILE LUCACIU” SATU MARE

 

SECŢIUNEA GRAFICĂ LICEU

Loc I : PUTOVICI ZSOLT – LICEUL TEORETIC CAREI

Loc II: MARCHIȘ DENISA – LICEUL TEHNOLOGIC TĂȘNAD

Loc III: ILEȘ ANNA MARIA – LICEUL ORTODOX „NICOLAE STEINHARDT” SATU MARE

 

SECŢIUNEA PICTURĂ GIMNAZIU

Loc I : TUZES LAURA – LICEUL NAŢIONAL „KOLCSEY FERENC” SATU MARE

Loc. II: NOJEA DENISS – COLEGIUL NAŢIONAL ”IOAN SLAVICI” SATU MARE

Loc III: DONCA ANIKO – LICEUL NAŢIONAL „KOLCSEY FERENC” SATU MARE

 

SECŢIUNEA PICTURĂ LICEU

Loc I: VITOK IOANA – COLEGIUL NAȚIONAL „IOAN SLAVICI” SATU MARE

Loc II: FANEA IOANA – LICEUL TEHNOLOGIC ”GEORGE BARIȚIU” LIVADA

Loc III: VARGA TIMEA JULIANNA – LICEUL REFORMAT SATU MARE

 

Lucrările care au ocupat la etapa judeţeană locul I la fiecare secţiune şi nivel de studii vor participa la faza naţională a concursului « Mesajul meu antidrog ». Lucrările câştigătoare pot fi vizualizate pe pagina de facebook a Centrului de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Satu Mare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *