Ultima actualizare: azi, 16:47

Locale

FOTO. Băiețel (5 ani) din Satu Mare, locul I la un campionat național de karting

Un băiețel, în vârstă de 5 ani, din județul Satu Mare este câștigătorul primei etape a Campionatului Național de Karting Școlar „Micul Pilot” 2019.

Darren Betea a participat la campionatul de karting care s-a desfășurat în județul Bacău, în perioada 18-19 mai, și s-a întors acasă învingător. Competiția are șase etape, iar etapa I s-a desfășurat în județul Bacău, pe circuitul Speed Park. Din cei 12 concurenți ai categoriei Promo, sătmăreanul s-a clasat pe locul I.

Betea Darren este pilot licențiat la FRK (Federația Română de Karting) de la vârsta de 4 ani, și concurează la astfel de concursuri de la vârsta de 3 ani și 10 luni, iar până acum a participat la 10 Etape CNKSm, de unde s-a întors de două ori cu premiul I. De asemenea, a participat la Karting Masters România, unde a ocupat locul 2, și la campionatul FRK, unde a ocupat locul 4.