Ultima actualizare: azi, 17:36

Locale

FOTOPLANURI. Începe modernizarea Centrului Vechi. Parcul Central va fi îngrădit!

Începe modernizarea Centrului Vechi. În câteva zile vor începe lucrările de modernizare a centrului vechi, primele lucrări urmând să aibă loc în parcul central, potrivit surselor PortalSM.

Parcul central va fi îngrădit până în primăvară. Constructorul estimează că aici lucrările vor dura circa 6 luni întrucât trebuie înlocuite reţelele electrice vechi de zeci de ani, dar şi amenajarea a celor două fântâni noi, după care se va trece la refacerea aleilor şi a construirea fântânilor arteziene.

Circulaţia rutieră va fi închisă de abia în primăvară, când vor fi modernizate trotuarele dar şi şoseaua. Dacă totul decurge conform aşteptărilor celor din Primărie, la iarnă sau primăvară va începe şi consitruirea parcării subterane din faţa hotelului Dacia.

După finalizarea lucrărilor circulaţia rutieră va fi interzisă în centrul vechi. Lucrările sunt efectuare de Tarr.

Piața Libertății va deveni astfel un centru de relaxare cu alei pietonale, zone de terase, piste de biciclete, culoar pentru transportul public în comun și spațiu de odihnă. Nu vor lipsi nici spațiile verzi şi vor fi construit două fântâni arteziene. De asemenea, se vor monta stâlpi de iluminat cu LED și se vor pune pavaje noi.

22 comentarii

 1. Ivan Răspunde

  Bravos primăriei, primarului și prietenilor!!! Sper să-l faceți tot așa de frumos ca și Centrul Nou! Nu vă uitați la câtcotașii răutăcioși care au o altă părere și tot fac comparații cu Oradea, Arad, Timișoara, etc. Piatra naturală este cea mai mare tâmpenie inventată de către om, este și urâtă rău de tot.

 2. Turbincă Răspunde

  Închideți centrul și faceți o parcare subterana pe sub tot parcul central. Renovati toate cladirile, inclusiv Dacia cladirea guvernului de la Budapesta. Puteti lua ca model si orasele frumoase din tarile vecine si prietene. Eventual vezi Viena, ca tot a fost capitala de imperiu…..

 3. xpert86 Răspunde

  Cum ca fi îngrădit ca un lagăr sau ca la parnaie sau se va plati intrarea???

 4. unu Răspunde

  eu doar o fanta observ in plan si voi ziceti de 2

 5. Altu Răspunde

  Dacă nu puneți același pavaj gri din Centrul Nou nici să nu vă apucați de treabă. Ori e tot orașul gri ori nu. Blocurile sunt gri de la răposatul, viața e gri datorită guvernanților,iar Satu Mare e gri mulțumită lui Gabor și Tarr. Ce mai , până și sufletele le avem gri.

 6. Mircea Răspunde

  Bă voi sunteți nebuni? De Unde dracu ați scos urâțenia asta de proiect. Beton, borduri si linii drepte. Doar atâta puteti ma Gaborele?

 7. Janika Răspunde

  Gyere Gabor!

 8. putori tampite Răspunde

  Bă voi mai imbecili de atat puteti fi? Gabor vizionarul sulii! Bă boule, ce faci tu mă in centrul vechi? Parc modern,muncitoresc?Vrei sa arate Satmaru ca si Mioveniul sau Caracalu?Bă cretinilor de la cultura,voi ce dracu faceti acolo la etajul 11? E prea rarefiat aerul, va e ficatu prea gras, ce dracu faceti mă ca idiotul asta distruge tot orasul?Bă boilor asta este identitatea orasului ( inclusiv aia ungureasca ) de peste 100 de ani este emblema orasului alaturi de Dacia ! Cine dracu va da voua dreptul sa distrugeti un oras si sute de ani de istorie?!?!

  • 🤔🤔🤔 Răspunde

   Incompetența lor crasă????😱🤔😲😭
   Dacă se va lucra ca în Centrul Nou va fi jale mare. Dar va fi realizat fixul din capul primarului. Fixul ăla cu fântâna arteziană. Pentru noi nu va fi bi e pentru că pe partea asta parcări ioc, practic se desființează și cele puține existente nici nu se începe după 6 ani !!!!! de lamentări parcările propuse. Iar pe partea cealaltă a orașului pe Rosetti muncitorii dorm în izmene. Nu ai atâta trebuie să vină la o ploaie puțin mai ca lumea și să vede,i că se blochează tot sudul orașului! Că dacă nu poți trece prin pasajul de la fosta Billa ce faci??? Gândire profundă și proastă.

  • SM Răspunde

   Aveți dreptate dar se pare că pentru mulți dintre noi orașul nostru natal va deveni un oraș monstruos în care lucrăm și-atât. Urmărim cu neputință cum se distruge centrul istoric și parcul central, despre hotelul Dacia nu mai vorbesc. Eu refuz pur și simplu să ies în acest oraș la o….plimbare. Toată vara au suferit sătmărenii de lipsă de aer din cauza betoanelor care au luat locul copacilor. Asta s-a ales, asta avem. Unde sunt oamenii de cultură, unde ne este istoria orașului, unde sunt ecologiștii? Chiar nu se vede că totul este despre bani dintr-un cont în altul? De ce nu luptam pentru orașul nostru?

 9. Lara Răspunde

  Nu distrugeți Parcul istoric din Centrul Vechi al orașului! Nici nu aveți acest drept fiind monument istoric! Aveti obligația legală dar si MORALA , sa il pastrați asa cum este si sa il conservați. Nu au reușit comuniștii sa distrugă Centru vechi istoric al sătmarului, pastrând inclusiv parcul central istoric care dateaza dinainte de perioada interbelică, dar voi va apucați sa il distrugeți, facând un parc modern intr-o zonă istorică! Sunt copaci si plante care au 100 de ani si voi vreti sa tăiați tot ! Le-au trebuit 100 de ani sa creasca așa frumos. Sunt unele orase in străinătate care n-au varsta asta. Ei cumpara pe bani grei maslini de 100 de ani din Grecia si ii planteaza in parcurile lor crescute peste noapte. Noi avem astfel de copaci bătrâni si ne batem joc de ei , distrugandu-i. In loc sa renovăm fantana veche o distrugem si o repoziționam in fața hotelului proaspat cumparat de o firmă maghiară paravan, sa aiba hotelul fantâna, nu parcul! NU FACETI UN PARC MODERN INTR-O ZONA ISTORICĂ! RENOVATI SI CONSERVAȚI ZONA ISTORICA DE PESTE 100 DE ANI AȘA CUM ESTE! NU NE TREBUIE GRESIE MODERNĂ SI PAVAJE GRI! Lasati vechile alei de 100 de ani si magnoliile bătrâne de o viața de om, asa cum sunt! Nu aveti nici dreptul legal si nici moral sa faceti așa ceva!

  • marin Răspunde

   Sunt oameni carora nimic nu le este ok, daca ploua, de ce nu e soare, daca e soare, de ce ploua. Tu esti unul din ei.

   • Nea Marin Răspunde

    @Nea Marin. Iar tu te mulțumești cu lucrările astea grețoase, slabe calitativ și pe deasupra scumpe rău. Asta e! Față de Stâna tot e mai bine la oraș! Du-te și fă o plimbare în parcul lui gaborel de la Cubic. Când vei face spume la gură de acum încolo încă minim 3 ani că nu găsești jumate loc de parcare nici în centrul vechi dar nici mai încolo adu-ți aminte ce de r@h@t mâncasei acum! Nu te apuci de așa ceva de anvergură dacă nu pregătești terenul și nu rezolvi niște chestii de minim bun simț! Ce i-a împiedicat 6 ani de zile? Moștenirea odioasă?

  • SM Răspunde

   Trebuie sa ne apărăm noi orașul altfel nu vom mai avea ce apăra. Cei care încalcă legea trebuie sa plătească indiferent de funcția pe care o au.

 10. Unknown Răspunde

  Sa va tufa istenu daca taiati copacii.

 11. gaborica o are … Răspunde

  De ziua iredentistilor de pretutindeni scoateti pe strazi doua gloabe si trei husari basiti, apoi suspinati nostalgic acompaniati de un stol de ciori in fata spitalului vechi…Cica asta este traditia maghiara…Da parcul central unde insusi Gerzon a plantat copacii si pe unde a defilat Hortiche in persoana, nu este tot traditie? Pavajul Makadam nu e marea realizare a neamului maghiar?Tot perora un tampit pe aici ca mormintele lu tac-su si a lu bunică-su sunt la 5 minute ( ca ale romanilor or fi in Congo… daca nu stiai boule si in 1500 tot romanii erau majoritari),parcul central nu face parte din viata lu tac-su si lu bunică-su,nu pe aici se plimba cu măta?Daca proiectul era a lui Coica… asta era, da tu bai polgarsulea chiar esti exact cum te-a descris un fost profesor … un derbedeu ratat !

  • cr Răspunde

   Da. da. De aia erau nici 1000 de români prin Sătmar înainte de 1918? Nici după nu erau majoritari. Românii au devenit majoritari în oraș pe la 1970. Du-te măi! Iar nu ți-ai luat pastilele? Vezi că astea-s date de recensământ oficiale române!

  • bigbrother Răspunde

   Mare-i frustrarea că amu nu poci mere la ținutul Herța ori Ismail sau Odesa?

 12. marin Răspunde

  E o catastrofa tot centrul vechi asa cum arata azi. Rusine.
  Felicitari pentru proiect.

  • Nea Marin Răspunde

   @marin, ți-am mai spus. Nu te grăbi cu aplauzele pentru că proiectul nu cuprinde imobilele deloc. Și dacă prin absurd va veni careva să-și reabiliteze casa dărăpănată din centru cum va proceda acum? Este de acum încolo imposibil! Cel puțin cât timp ține amenajarea asta a parcului. Și cum va arăta centrul vechi cu pavajul gri și cu casele dealtfel viu colorate și care stau să cadă?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.