Ultima actualizare: azi, 16:36

FOTO. Mani Gyenes, primit ca un adevărat campion la revenirea de la Raliul Dakar

Mani Gyenes a fost primit ca un adevărat campion la revenirea de la Raliul Dakar. Sătmăreanul a ajuns astăzi la București.

Mani a fost întâmpinat pe aeroport de reprezentanții Federației Române de Motociclism. A fost unul dintre cele mai grele Dakar-uri la care sătmăreanul a concurat și este impresionant că din 13 starturi a terminat cea mai dură provocare de anduranță din motorsport de 11 ori.

Riderul, care este deja legendă a Raliului Dakar, a concurat și în 2023 fără asistență tehnică, ocupând locul 27 în clasamentul general, respectiv 11, la Rally2 (piloți privați).

,,Anul acesta am fost ambasador alături de Juan Pedrero Garcia și Benjamin Melot, fapt ce ne-a permis să beneficiem de logistica Original. Este pentru a patra oară când termin o ediție a Raliului Dakar fără echipă de asistență, și mă bucur că am ajuns în primii 30 la general, în cea mai grea ediție din Arabia Saudită”, a spus Mani la finalul competiției.