Turnul de apă de la UNIO a fost dărâmat luni, 28 aprilie, iar o explozie puternică s-a auzit în municipiul Satu Mare.
Fosta fabrică UNIO din municipiul Satu Mare se demolează, iar în locul ei va apărea un mare centru comercial. Astăzi, luni, 28 aprilie, un turn uriaș de apă de la UNIO a fost pus la pământ.
În momentul în care turnul de apă a fost dinamitat în oraș s-a auzit o bubuitură extrem de puternică, iar un zgomot puternic s-a auzit când turnul a fost pus la pământ.
Momentul exploziei a fost surprins de o sătmăreancă. Iată imaginile:
CITEȘTE ȘI:
Asa ceva se anunță dinainte. Vezi legislatia privind regimul materialelor explozibili. Si cu asta nu se glumește, adică nu e ceva facultativ.
Tu crezi ca nu au avut documentatia? Asta nu Ghiuri de scularie l-a facut. Stai linistit ca s-a respectat legislatia.
Unde ai auzit tu cabin aceasta zona intens circulata se vanpusca, ka asta sa-mi raspunzi. Ce are documentația cu respectarea legislatiei? Hartogaraia e doar o parte. Ca au primit aprobare se poate. Bine, și? Adică ai autorizație și după aia faci cum vrei? Nu trebuiau oamenii anunțați si perimetrul de siguranta asigurat? Astea nu intotdeauna se petrec asa cum se scrie la carte. Nici circulația nu a fost restrictionata în zona. Eu am impresia ca tu vrei sa ma contrazici doar. Ia citește tu ce obligație are firma autorizata care a facut treaba asta.
S-au anunta si vecinii la timp. Autoritatile au stiu de actiune si au fost prezente, atat inspectia muncii si constructii cat pompierii si politia. Toata demolarea s-a petrecut pe fost platforma Unio, incinta ingradita, deci riscul era mai mic.
Deocamdata nu la tinta, dar esti apoape.
Ai grij’ cu asta amice ca e injiner specialist. 🙂 Sau medic , doctor , psiholog , brutar , tamplar , jurist , avocat , presedinte , fochist , instructor , salvomontist , pompier si mai draq stie ce inca… 😛 🙂 Le stie pe toate “pe-de-rost” 🙂
Daca taceai prost ramanei dar acum esti cu dimploma. Eu locuinesc in zona si am fost anuntati diplomatule.
Magarii de la Portal :
Explozie la Satu Mare
Clickbait
@Norick, nyugodj le. Nem mindenkinek van csak egy diplomaja .
Most döntsd már el legalább egy cikk alatt , hogy melyik nevedet használod aranyapám 🙂 😀
Kisocsem, aranybogaram, hat ezt. En nem tudom mit kepzelsz hogy en itt naponta 77 alnev alatt irogatok?
Nem képzelem öcsém , hanem tudom . Annyira okosnak képzeled magad , pedig olyan átlátszóan nyomod , hogy az már a szánalmas kategória .:-P . De te tudod , ha neked ez örömet okoz , csináld csak nyugodtan , mert engem is szórakoztat. 😀 🙂
Meghagylak a teveszmeidben. Viseld egeszseggel. Ocsem. Mellesleg vagy-e mar 70 eves? Mert ha nem te vagy a taknyos pulya. Ma velem akarsz kotekedni? Hat nekem erre nincs idom. Viszlat.
Kötekedjen veled a rottweiler . Most is te kezdted , de látom még nem hatott a gyógyszer .
Apropó nem én vagyok az , aki mindent mindenkinél jobban tud / lát / csinál 😛
Kellemes napot ! 🙂
Te voltal az aki belemkotottel es nem forditva. Te mondtad azt hogy idezzelek aranyapam dontsem el milyen alneven irok. Evvel kezdodott Nekem erre nincs idom hogy kimagyarazzam magam mikor nincs mit. Hogy te nem erted az nem az e bunom.
Te beteg vagy ember ! Hát olvasd már vissza , hogy klezdődött !! Vagy várj , segitek neked , lásd kivel van dolgod…. “@Norick, nyugodj le. Nem mindenkinek van csak egy diplomaja .”
U.I. Apropó magadat kellene lenyugtassad . Javaslok egy pohár hideg vizet külsőleg/ belsőleg – csodákra képes.. 😛
Azt hogy ki a beteg mindenki lathatja hiaba hadakozol. Nekem erre nincs idom.
Nekem is csak gerinces emberekre van időm , te pedig nem igazán vállalod a tetteidet.:-P
Abban viszont igazad van , hogy mindenki láthatja ki kezdte most is … 😛 😀
Pentru cei nu vor sa ma înțeleagă. Se da anunț, nu asa pe radio șanț și circulația pe timpul operațiunii trebuia deviata pe porțiunea de pe Blaga unde exista riscul sa zboare ceva către drum. Voi știți cum a fost construit turnul, când si din ce? Ați văzut voi evaluarea clădirii, condiție obligatorie? Luați o pauza 🦜 . Bine ca nu s-a întâmplat nimic. Intr-o tara civilizata la o pușcărie din asta se asigura și dacă trebuie se evacuează perimetrul pe o raza de….. oricum mai mult. Dacă o bucata de beton zbura pe o mașină? Atunci ce a-ti fi zis? Dar la cei setați pe linguseala nu poți explica asta. Asta nu este un joc de SuperMario ca dai un Alt+Ctrl+Del și ai câștigat o noua viata. Cina are minte pricepe asta.
“puscare”.
Daca nu cunosti zona in care a fost amplasat in incina paltformei, nu stii aproape nimic despre asta. Sezi bland ca era bine pregatit si organizat. Ce crezi, colegii lu` Garcea au incurcat circulatia ca ei n-au avut de lucru? Poate ai cunostinte de urbanism, nu ma indoiesc, dar aici e putin altfel. S-a lucrat mult la pregatirea actiunii. Calcule, simulari, masuratori, s.a.m.d.
Asta e altceva decat amplasarea unei gradinite din fata blocului.
Acolo locuiesc și nu am fost anunțat. Stai blând omule. Ca ție ce ti s-a arătat ție aia e alta treaba, hârtiile sunt sigur ca sunt perfecte pentru ca nu te joci cu asemenea materiale. Asa ca ocupa-te de treburi la care te pricepi. Și lucrez de acasă deci nu tine faza ca nu am fost sau nu a fost nimeni acasă când s-a anunțat. 99,99% dintre oameni nu realizează dimensiunea pericolului ba mai nou se baga cu telefonul ca să fie și ei virali. Și de aici vin știrile la breaking news.
Cum de nu se comenteaza : industria tarii.., fabrica de top mondial.., ca nu reusiti sa zugraviti ce s-a construit.., ca numai la demolari va pricepeti.. ca pe vremuri eram respectati….ca moooluri, ca magazine….de ce nu construiti scoli….ca oamenii nu au bani…bla bla bla.
Asta-i un semnal bun , incat discutia pe forum se axeaza pe explozie. Inseamna ca evoluam totusi.
Ha unatkozol menjel a kertbe kapalni. Tobb hasznod van benne mint hogy cseszegeted ingyen es bermentve a masikat.
Te unatkozol okostojás . Jobban örülsz te az ingyen netnek mint én. 😛 Neked a specialitásod a mások kioktatása , úgyhogy hajrá , nyomassad csak tovább ! 🙂
🐵
💩💩
🐒🐵🦧🐵🐒🦧🐵🐒🦧🐽🐷🐖🐵🐒🦍🦍🦍
Curios e ca UNIO mai are angajati si are comenzi de export…
INCA mai are, dar nu mult itmp
CRIMINALILOR!!!