Ultima actualizare: ieri, 20:42
Locale

A pierdut toți banii la păcănele și a dat două spargeri: un tânăr din Satu Mare a furat din casa unui prieten și din bijuteria bunicului

A pierdut toți banii la păcănele și a dat două spargeri. Judecătoria Satu Mare a decis, în 27 aprilie 2026, începerea procesului împotriva unui tânăr de 20 de ani din municipiu, acuzat de furt calificat. Acesta este trimis în fața magistraților după ce, într-o singură zi, ar fi prădat locuința unui cunoscut și bijuteria familiei sale, totul pentru a-și acoperi pierderile masive la jocurile de noroc.

Spargere prin escaladare

Conform anchetatorilor, seria infracțiunilor a început în dimineața zilei de 10 februarie 2026. Disperat că pierduse 11.000 de lei la aparate într-un mall din oraș, tânărul a mers la locuința unui prieten pentru a-i cere ajutor financiar.

După ce a fost refuzat, acesta s-ar fi întors la imobilul respectiv, a sărit gardul și a spart geamul unei anexe pentru a intra în casă. Din interior, a sustras o geacă de firmă, două perechi de ochelari de lux și un telefon mobil. Victima a aflat despre jaf ulterior și l-a identificat pe autor pe înregistrările camerelor de supraveghere din curte.

Lovitură la bijuteria familiei: 42 de grame de aur sustrase sub ochii angajatelor

Câteva ore mai târziu, în jurul orei 13:30, tânărul s-a deplasat la bijuteria administrată de bunicul său, în zona centrală a orașului. Angajatele au declarat că acesta a intrat brusc în magazin, după care a forțat ușa unei vitrine asigurate.

Sub privirile personalului, acesta a sustras un panopliu cu 42,56 grame de aur (lănțișoare și medalioane), provocând un prejudiciu de peste 11.000 de lei. Ulterior, bunicul tânărului a declarat că nepotul său l-a sunat pentru a recunoaște că a amanetat bijuteriile deoarece avea nevoie urgentă de bani pentru a continua să joace.

Motivul: Dependența de jocuri de noroc

Audiat în prezența avocaților, tânărul și-a recunoscut faptele, motivându-le prin disperarea cauzată de sumele mari pierdute la cazinou. În zilele ce au urmat, acesta s-ar fi ascuns în apartamentul unei cunoștințe, iar ulterior a plecat în alt oraș. În tot acest timp, a continuat să parieze sumele obținute din amanetarea aurului furat, folosindu-se chiar de identitatea partenerei sale de la acea vreme pentru a vinde bunurile.

Împăcare tardivă: Procesul continuă pentru furt calificat

Pe parcursul anchetei, ambele părți vătămate, familia tânărului și proprietarul locuinței sparte, au declarat că doresc să se împace cu acesta. Prejudiciile au fost în mare parte acoperite: o parte din aur a fost returnat prin intermediul unui taximetrist, iar tatăl tânărului a achitat restul sumelor datorate pentru a închide conflictul.

Cu toate acestea, judecătorul de cameră preliminară a stabilit că procesul penal trebuie să continue. Deși victimele și-au retras plângerile, legea prevede că în cazul infracțiunii de furt calificat (comis prin efracție sau escaladare), acțiunea penală nu încetează prin împăcare, statul având obligația de a trage la răspundere autorul.

Decizia instanței

Instanța a constatat legalitatea probelor și a rechizitoriului, dispunând începerea judecății. Tânărul, care are antecedente penale și ocupația de cofetar, rămâne în stare de arest la domiciliu. Acesta riscă o pedeapsă cu închisoarea, magistrații subliniind comportamentul său impulsiv și necesitatea unei monitorizări stricte.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.