Ultima actualizare: azi, 21:13
Externe

Alegeri Ungaria: opoziția Tisza ar conduce în fața Fidesz, potrivit celui mai recent sondaj de opinie

Cu doar câteva zile înainte de alegerile parlamentare din Ungaria, un nou sondaj de opinie publicat de Nepszava indică o posibilă schimbare majoră pe scena politică. Potrivit datelor citate de Reuters, partidul de centru-dreapta Tisza ar fi în avantaj în fața formațiunii de guvernământ Fidesz, condusă de premierul Viktor Orban

Sondajul realizat de Institutul Publicus arată că Tisza, condus de fostul oficial guvernamental Peter Magyar, ar obține 52% din voturile alegătorilor deja deciși, în timp ce Fidesz ar fi creditat cu 39%. Dacă sunt luați în calcul toți respondenții, nu doar cei hotărâți, diferența rămâne semnificativă: 38% pentru Tisza, față de 29% pentru partidul aflat la putere.

Un element-cheie care poate răsturna însă rezultatul final este numărul mare de indeciși. Aproximativ un sfert dintre cei chestionați spun că nu s-au hotărât încă pe cine vor vota.

Tendința nu este una izolată. În ultimele trei săptămâni, mai multe sondaje au indicat un avans constant al partidului Tisza, diferențele față de Fidesz variind între 6 și 16 procente, toate în favoarea opoziției.

31 comentarii

  1. wow Răspunde

    prostii,numai sa duceti in eroare alegatori sondajele voastre fides 70%

  2. Gyongyi Răspunde

    Lasă ca fură UDMR ul și recuperează la redistribuire! UDMR agentul electoral al lui Putin! Marele partid european UDMR de fapt face jocul Rusiei în încercarea acesteia de a destabiliza UE! Bravo Kelemen și tu ești un yesman “ sunt la dispoziția dvs!”

    • Ciuciu Răspunde

      Yesman? Apoi ce sa zicem de Nicusor sau Bolojan? Sau de restu? Toata tara asta e un yesman.

  3. The gay hussar Răspunde

    Budapesta 1956, se pare ca le-a plăcut! Mai vor odată!

    • 3inunu Răspunde

      Pe vremea aia a facut cineva diferenta intre rusi si ucrainieni? Drept dovada ca nu este si denumirea populara din SM “poata rusilor”. Ca doar tot trupe ucrainiene au invadat pe vremea aia fiind la hotar, diar ca atunci se numeau rusi! Apropo de NATO ai auzit? Bre. Sau a avut dreptate si in privinta asta Orban Viktor? El a zis ca: “NATO va apara cand veti fi pregatiti sa va aparti singuri” poponarule

  4. Detectivul de Presa SOC Răspunde

    O veste buna pentru Europa! Și o veste cam nasoala pentru SATU mic, pardon, mare și pentru Gaborul vostru abonat la bani din Orbanistan! Gata ba maimuțoi sătmăreni pân aici v-o fi! De amu încolo tot noi cei în Maramureș vom fi locomotiva zonei! Baia Mare se dezvoltă ci fonduri UE, nu cu bani murdari de la broscoiul putinist Orban!

    Vă așteptăm în Baia Mare pentru viză!

    • Asmodeus Răspunde

      @Detectivul de Presa SOC (Adi Rusu) Maimutoi e parintele care nu e tatal tau. Da poate fi si el sa nu fii suparat.
      Fa bine si migreaza la treburile tale si ocupate de ograda ta cu ceilalti doi guristi!

    • 3inunu Răspunde

      Frustrat poti fi. Vad ca te roade rau 😂. Fasole sunteti izolati nu veti avea niciodata ceea ce e in lucru la noi, vom fi conectati la reteaua de autostrazi a Europei direct cu centura SM. Ungurii anul asta in toamna predau drumul expres la granita cu Oar, a ramas partea romaneasca de 11 km care inca n-au fost in stare nici sa o inceapa deci asteptati pana o sa va faca statul roman legatura.🤣

      • 3inunu Răspunde

        Asteapta tu “fundurile UE” la lins si țucat, ca si ungurii au facut drumul din banii lor. Succes! 🤣

    • 🤔 Răspunde

      N-am mai fost in BM aka buda mare de ani de zile, ce sa merg spre est cand pot merge spre vest…

  5. Not4U2Know Răspunde

    Bai maramu’, cum e sa fii frustrat?

  6. F. Răspunde

    Ce de comentarii…Rade prostul si cu coaiele de voi, astia frustrati

  7. Alex_Oșănelu' Răspunde

    Nu votați cu magyar peter! El o marionetă al UE!
    Nu vedeți ce se întâmplă în UE a Ursulei?
    Migranții ne violează copii pe scară industrială, ne omoară copii noștri! Femei bătute, sechestrate!
    Chiar acuma treziți-vă! Nu sunt fan a lui Orban, dar UE nu este cea ca a fost adineaoară!

  8. romanica Răspunde

    ia sa vedem predictie: toti spun ca orban are 39%, eu cred ca trece de 60% la ce au facut magarii aia pe scena la concertul organizat de Tisza. pentru cine nu stie, unul din cantareti si-a scos scula, la propriu, in fata la 100.00 de oameni si a spus ca aia o sa castige orban. apropo, nu sunt mare iubitori de unguri, dar mai citesc si presa internationala, nu numai sursurile romanesti.

  9. USR PSD PNL UDMR (câcat) Răspunde

    Eu zic că rupe Orban.

  10. IUDEMEREU PLÂNGE Răspunde

    Toată haita de la TARR luni va plânge că Viktor pierde alegerile. Să vezi jale și plâns la tulipan. 🤫😅🤫. Ban ioc de acu de la ANYA HAZA vost. Gabor și Czaba știe.

    • 🤔 Răspunde

      Veți plânge voi în primul rând. Că va fi musai sa munciți prima oară în viața voastră. Baga asta de seamă.🤔

    • 🤔 Răspunde

      Hat baz”meg e plin si de rumani acolo care iau salar..

  11. Nălu Răspunde

    E făcut precis de irszop.

  12. The gay hussar Răspunde

    „Ruszkik haza!” M.u.i.e. U.d.m.r.

  13. Csardas Răspunde

    Astăzi poate o să avem ocazia să vedem cum o să se transforme Viktor the hun în Viktor the 🦜 👏👏👏.Most Viktor…most!

    • ? Răspunde

      Si daca nu? Ce-o sa faci ti-o sugi singur sau iti vezi de treaba?

      • The gay hussar Răspunde

        Așa faceți voi la UDMR, în loc să v-o sugeți unu altuia v-o sugeți fiecare singur? Chiar așa autonomi și independenți ați devenit? 🤣🤣🤣Dacă iese Orban nu o să fie Viktor the papagal 🦜 o să fie Viktor the great 🦜 . Hai ura și la gară!

      • Beny Kira Răspunde

        😂😂😂
        Nagyot szoptok!

  14. Beny Kira Răspunde

    Ce bine-mi pare că ați luat țeapă, ăștia care l-ați susținut pe broscoiul putinist!
    Multă muie vă doresc!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.