Judecătoria Satu Mare a condamnat pe 25 iunie 2026 un bărbat de 37 de ani din județul Satu Mare care, în august 2022, a condus un moped fără a deține permis de conducere și fără ca vehiculul să fie înmatriculat, ignorând inițial semnalele polițiștilor și încercând să fugă de aceștia pentru a evita oprirea.
Potrivit hotărârii instanței, în dimineața zilei de 27 august 2022, în jurul orei 09:45, o patrulă de poliție a observat pe DJ 109H din județul Satu Mare un moped marca Yamaha fără plăcuțe de înregistrare și a încercat să îl oprească. Conducătorul nu s-a conformat semnalelor și și-a continuat deplasarea pe o stradă, intrând în curtea unui imobil. La solicitările polițiștilor a ieșit din curte și a fost identificat. S-a stabilit că nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule și că mopedul nu era înregistrat sau înmatriculat.
Bărbatul a declarat că plecase de acasă pentru a alimenta mopedul și că la întoarcere a fost oprit de poliție, căreia i-a recunoscut pe loc situația.
Moped fără acte
Bărbatul și-a recunoscut faptele
Atât în faza de urmărire penală, cât și în instanță, bărbatul a recunoscut integral faptele și și-a exprimat regretul. A solicitat judecarea cauzei în procedură simplificată, beneficiind astfel de reducerea limitelor de pedeapsă.
Pedeapsă cu suspendare și muncă în folosul comunității
Instanța din județul Satu Mare a stabilit câte 9 luni închisoare pentru fiecare dintre cele două infracțiuni. În urma contopirii pedepselor, instanța a aplicat o pedeapsă rezultantă de 1 an de închisoare. Executarea pedepsei a fost suspendată sub supraveghere pe un termen de 2 ani.
Bărbatul va trebui și să presteze 60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității. A fost obligat și la plata a 995,10 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat.
Imagine cu titlu ilustrativ.
