Un număr de 56 de persoane vulnerabile, evacuate din imobilele private din Bihor administrate de Viorel Pașca, au fost relocate în centre de asistență socială din județul Satu Mare, potrivit unei postări publicate de Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru.
Ce s-a întâmplat
Acțiunea DIICOT a avut loc pe 30 iunie, când peste 400 de persoane vulnerabile au fost evacuate din mai multe imobile private din Bihor aparținând lui Viorel Pașca. Potrivit ministrului, acesta a desfășurat de aproape două decenii o activitate de găzduire a unor persoane aflate în nevoie, însă în afara cadrului legal privind asistența socială, fără implicarea unor specialiști în domeniu.
Ministrul precizează că mulți dintre beneficiari au ajuns la centrele respective chiar prin intermediul unor instituții ale statului și că, de-a lungul anilor, au existat verificări în imobile, fără însă ca activitatea să fie oprită sau reglementată.
Dragoș Pîslaru afirmă că a fost anunțat despre operațiune abia în dimineața zilei de 30 iunie, în jurul orei 09:30, când aceasta era deja în desfășurare, printr-un telefon primit de la Alexandra Zară, președinta Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități (ANPDPD). Ministerul Muncii a organizat ulterior o celulă de criză și a mobilizat instituții de asistență socială din 20 de județe pentru relocarea persoanelor, proces care a durat aproape 24 de ore.
Situația persoanelor relocate
Potrivit datelor centralizate de minister, din totalul de 409 persoane evacuate:
- 394 se află în centre de asistență socială din 20 de județe;
- 15 se află în continuare în unități medicale, transferate din unități de primiri urgențe;
- 149 sunt încadrate în grad de handicap;
- 212 sunt persoane vârstnice, unele ajungând la 93 de ani;
- 11 nu dețin documente de identitate, autoritățile lucrând la refacerea acestora.
În ceea ce privește distribuția pe județe, Satu Mare se numără printre destinațiile cu cele mai multe persoane relocate, cu 56 de beneficiari, după Alba (60) și înaintea Sibiului (42), Aradului (38) și Clujului (36).
Ministerul precizează că, pentru fiecare persoană, s-a solicitat și consemnat consimțământul privind relocarea, iar unii beneficiari și-au exprimat dorința de a fi mutați în alt județ pentru a fi mai aproape de rude — solicitări care urmează să fie analizate individual.
Un deces în rândul persoanelor relocate
Ministrul a anunțat că, în seara de 6 iulie, o persoană relocată în județul Mureș a decedat. Este vorba despre Gheorghe Gogea, în vârstă de 55 de ani, cu domiciliul în Oradea. Potrivit lui Pîslaru, bărbatul era stabil după relocare, avea discernământ și nu fusese identificat cu dizabilități sau probleme medicale urgente, iar în urma evaluării preliminare declarase că nu are rude apropiate. Concluziile Institutului de Medicină Legală privind cauza decesului urmează să fie comunicate.
Ce urmează
Ministrul Muncii a cerut declararea situației de urgență prin decizia CNSU și a coinițiat, alături de Ministerul Dezvoltării, o Hotărâre de Guvern pentru resurse financiare suplimentare la nivelul județelor, pentru acoperirea costurilor de îngrijire a persoanelor relocate până la finalul anului 2026. De asemenea, a fost înființat un call center dedicat (021-9309) pentru comunicarea cu aparținătorii, care a înregistrat până acum 40 de apeluri, fără ca vreo familie să își fi exprimat disponibilitatea de a prelua persoanele.
Până la o decizie definitivă a instanței, Viorel Pașca beneficiază de prezumția de nevinovăție.

Nu înțeleg de ce Satu Mare a preluat asa mulți oameni dacă nu are unde sa I cazeze! Pozele sunt cu corturile pt refugiatii ucrainieni…nu sunt condiții pt acest oameni.
Simplu. S-a dispus de sus ca Pașca trebuie executat orice ar fi. Dacă nici ministrul muncii nu a fost informat în prealabil de ditamai aciunea??? Restul nu contează, sunt pierderi. Telejustiție. Numai să nu tragă pocăitul după el pe alții fără să vrea că prea mulți s-au folosit de fundatia asta, place-nu place practic e un abuz de încredere. Că așa s-a ajuns așa că erau trimiși oamenii acolo. Ceva de genul du-te la ăla că noi nu te putem ajuta. Practic statul impotent s-a spălat pe mâini și a scăpat temporar de o problemă. Dar chiar aia cum e că le scoate pe oameni din case că nu e bine, că nu e autorizat și le bagă în corturi de sinistrați????