Șofer din Hunedoara, depistat în Satu Mare! Dosar penal după un control de rutină. Un hunedorean este cercetat, deoarece a condus un autoturism ce nu avea drept de circulație pe drumurile publice din România.
Sâmbătă, 1 august, în jurul orei 16.40, un echipaj mixt format dintr-un polițist de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Carei și un polițist de la Secția 6 Poliție Rurală Tășnad a oprit pentru control, pe raza localității Urziceni, județul Satu Mare un autoturism pe care erau aplicate plăcuțe cu număr de înmatriculare temporar eliberate de autoritățile din Germania. Mașina era condusă de un bărbat în vârstă de 38 de ani, domiciliat pe raza județului Hunedoara.
În urma verificărilor efectuate s-a constatat că plăcuțele cu numărul de înmatriculare aplicate pe mijlocul de transport nu conferă drept de circulație pe drumurile publice din România.
În cauză, s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul înmatriculat în alt stat care nu are de drept de circulație în România, faptă prevăzută și pedepsită de art. 334 alin.4 Cod Penal.
