PNL are cinci candidaţi la Primăria Satu Mare. “Va fi un obiectiv relativ simplu!”

6 august 2015 | 129 comentarii

Cosmin Ratiu, Valeriu BanceaÎn cursa din interiorul PNL pentru desemnarea candidatului la primăria Satu Mare s-au înscris cinci candidaţi: Cosmin Raţiu, Romeo Pop, Mihai Huzău, Adrian Albu şi Adrian Cozma.

Consilierul local Cosmin Raţiu a declarat astăzi într-o conferinţă de presă că etapa de înscriere s-a finalizat şi urmează ca aceştia să fie evaluaţi în funcţie de activitatea din Consiliul Local, activitatea politică, notorietate, contribuţia financiară şi acordul copreşedinţilor. În plus, se va realiza un sondaj de opinie.

Cosmin Raţiu este de părere că acest obiectiv va fi unul relativ simplu, având în vedere activitatea edililor din ultimii ani.

Fotoliul de primar al municipiului Satu Mare va fi câştigat de către PNL. Este targetul nostru principal, câştigarea fotoliului de primar în 2016. Din punctul nostru de vedere va fi un obiectiv relativ  simplu având în vedere aceşti trei ani şi câteva luni de mandat catastrofal al primarului în funcţie şi o perioadă de latenţă şi indiferenţă a vechiului primar UDMR. Populaţia doreşte un suflu nou, doreşte oameni activi în funcţiile administraţiei locale, doreşte o restartare a clasei politice. Nu mai putem merge cu oameni cu mentalităţi învechite, cu oameni care nu accesează fonduri comunitare, cu oameni care nu sunt interesaţi de administraţia locală, oameni care lipsesc  din activitatea principală pe care o au, respectiv cea de primar şi oameni care nu au reuşit în trei ani şi ceva să vadă absolut nimic concret pentru municipiu“, a spus Raţiu.

Candidaţii PNL vor veni cu propuneri concrete pentru fiecare cartier.

Vom veni cu proiecte majore raportate pe toate cartierele, într-o perioadă scurtă de timp veţi avea un program clar de dezvoltare reală şi palpabilă a municipiului Satu Mare. Nu dorim să aducem în discuţie acele promisiuni care sunt de 20 de ani pe tapetul fiecărui candidat, ci vom veni cu proiecte sustenabile şi care se pot implementa clar. Dorim reabilitarea sistemului de învățământ, a infrastructurii, a punctelor medicale și sănătății, dorim creșterea calităţii salubrizării în Satu Mare pentru că din păcate lasă foarte foarte mult de dorit şi dorim să venim în faţa cetăţenilor cu programe clare şi reale care se pot implementa“, a mai spus Raţiu.

În opinia sa, PNL are candidaţi redutabili, care au demonstrat atât de plan profesional cât şi administrativ.

PNL nu a avut niciodată nicio funcţie cheie la nivel de municipiu. Rog cetăţenii municipiului să acorde în 2016 o şansă candidatului PNL pentru că indiferent cine va fi acela susţinut de noi va demonstra pentru că sunt foarte, foarte buni,  candidaţi redutabili, candidaţi cu potenţial atât din punct de vedere al profesionalismului cât şi pe plan administrativ. (…) Sătmărenii sunt nemulţumiţi atât de activitatea PSD-ului pe plan adminsitrativ pentru că dl. Coica nu a ieşit cu nimic extraordinar în aceşti patru ani de mandat. Noi vom avea o şansă pe care dorim să o fructificăm şi să avem voturi atât de la români cât şi de la maghiarii. Nu mergem cu criteriul etnic să învrăjbim românii împotriva maghiarilor, noi dorim primar reprezentativ pentru toţi sătmărenii“, a mai adăugat liberalul.

Etichete: , , , , , ,

Categorie: Locale

Comentarii (129)

Trackback URL | RSS Feed comentarii

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

 1. ”dorim creșterea calităţii salubrizării în Satu Mare pentru că din păcate lasă foarte foarte mult de dorit ” zice Ratiu, adica cel care a votat prelungirea contractului cu Florisal. :))

 2. Marius Chis spune:

  Domnule Ratiu ne faci partidul de rusine daca vorbesti de salubrizare in timp ce erai in PDL ti-ai tradat chiar si colegi pentru votarea contractului cu Florisal ,acum vi in fata nostra sa te sustinem pentru o candidatura la Primarie ,tu s-au COICA pentru noi adevarati liberali ne ieste acelas lucru

  • codruta spune:

   Coica are doi candidati infiltrati in P.N.L.care sa nu faca campanie pt partid unul este Adrian Cosma ,asa se discuta prin P.S.D

  • Adrian&Adi spune:

   Felicitari domnule avocat Bancea ca il sustineti pe dr Ratiu si nu pe carutasul de tigarete din sopuri ,cu aere de avocat. dar in realitate un infractor .

 3. satmarean spune:

  Contributia financiara? Hahhaha

 4. satmarean spune:

  Cata ipocrizie la acest consilier blatist dr. Ratiu voteaza prelungirea contractului si acum critica calitatea serviciilor.Avem in fata un mincinos incompetent consilier bufon.

 5. Gica spune:

  Pnl nu v-a castiga absolut nimic atata timp cat sunt apendicele Udmr -ului.

 6. Oli spune:

  Asemenea personaj reprezinta PNL ul?A votat impotriva proiectului de la pod ptr.ca a vrut sa cumpere el terenul?cum sa voteze cetatenii asa ceva ?e strigator la cer.

  • mariana spune:

   Intotdeauna si-a urmarit propriile interese. Acum vrea sa si candideze!Crede ca merita voturi? Se inseala amarnic!

 7. daniel spune:

  Ce fotoliu o sa castigati voi? Nici unul ! Poate unul desenat!

 8. Estera spune:

  Ratiu are intelegere cu Udmr sa rupa cwt mai multe voturi de la Coica pentru viceprimar .

 9. cetatean bun spune:

  PNL asta! Nici nu le ajunge un candidat .Au propus CINCI! Oricum toti cinci nu fac cat Coica!

 10. radu. spune:

  Satmarenii sunt foarte multumiti de activitatea PSD ,cat si de activitatea primarului actual!De ce vorbesc si in numele altora ? Da stamarenii sunt numai ei,noi ceilalti nu contam?
  Eu tot cu Coica o sa votez si mai departe.

 11. kalaman spune:

  Domnue Ratiu,o sa ramaneti cu propunerile,deoarece nu prea mai aveti ce face prin cartiere! A facut aproape tot Coica!Si apoi sa nu votez tot cu el?

 12. traian spune:

  Succes dr Ratiu la primarie. Avem nevoie de un om ca tine ,poate se va ridica putin si orasul nostru.

  • madalina spune:

   Unde il va ridica? In cer cu totul! La cat interes arata fata de cetatenii acestui oras vai si amar! Orasul asta arata cat de cat mai bine de cand este la primarie Coica!Altii doar si-au perindat fundul pe acel scaun.

 13. satmarean spune:

  Mai rasfirati, postaci!

  • cosma spune:

   Mai nene,tu ai vre-o data o idee personala?Copiezi tot timpul te exprim atemporal si in final ,stii bancu cu furnica?

 14. Ginger spune:

  Ratiu cel mai activ si reprezentativ consilier P.N.L .Noi va dam votul nostru la primarie.
  VOTAM RATIU PRIMAR…

 15. Roli spune:

  Coica v-a castiga alegerile cu siguranta.

  • satmarean spune:

   Cum ramane cu dezinsectia impotriva tantarilor? Pana la iarna se rezolva? Macar pe hartie…

   • profesor spune:

    Inainte de a scrie ceva despre care nu sunteti siguri ,documentati-va ! Dezinsectia s-a facut! Poate dumneata nu ai fost pe acasa atunci! Pe Orientului saptamana aceasta a mai umblat masina aceea cu care au stropit contra tantarilor.Asa ca ,degeaba scrieti baliverne,realitatea este alta!

    • satmarean spune:

     Ma bucur ca in cartierul dvs. s-a facut. Ce masina, cum arata?

     • sofer spune:

      Cum poate sa arate o masina de dezinsectie? Extraordinar!Eu am condus-o! intr-adevar luni am fost pe strada Orientului si pe stradutele din spatele Botizului.

     • satmarean spune:

      Si ati suflat pe sosele gandind ca acolo stau tantarii? :-)

     • cosma spune:

      Bucura-te fiom ,de ajungea si la tine ,azi nu mai postai tembelisme!!!!!!!!

 16. Alex Ciotila spune:

  Coica omul Florisalului buget enorm pt Florisal ,un primar mincinos care nu a facut nimic pt noi satmarenii.

 17. scroafa din boxa nr :8 spune:

  Super idee a avut CHELU ,dorim si o ferma langa primarie sa fim mai aproape de Dorutu,mare edil……mare caracter.

 18. Ricsi spune:

  Modul golanesc de abordare a unui lucru atat de serios cum este alegerea primarului nu ne caracterizeaza pe noi satmarenii.Lasati-l pe d-nul Coica sa termina de demolat toate garajele in toate cartierele (Bine zice Kalaman) ca d-nul Coica are interese sa vanda terenurile respective.Legat de ferma de porci din Satmarel este interesul major al lui Sile(Florisal)care de ani de zile urmareste sa insele crescatorii de porci cu oferte ca radeau si curcile de el.Pentru Molul care se va contrui in Cluj trebiue bani seriosi nu asa d-nule Coica si Puscas???Fasptul ca a votat UDMR-ul PSD si PDL-ul pt.Florisal nu e un lucru rau.Catastrofal este ca nu am avut un primar care sa-l puna pe Sile(camatarul)sa lucreze pt.oras pt.sumele uriase care sa-u virat in contul Florisalului.Stimati domni care comentati si aveti tot felul de pareri hilare despre ce primar bun si harnic avem mergeti pana in orasele din vecinantatea judetului nostru ,si veti vedea ce oameni gospodari care au schimbat fata oraselor.Noi nu avem nimic cu d-nul Coica locul lui este ca medic militar la vama cu Ucraina ce zile minunate si fara nici o raspundere a trait acest om.Treziti-va satmarenilor aici nu e vorba de partide e vorba de un gospodar bun,serios indiferent de nationalitate,dar care sa fie de pe meleagurilednoastre si sa lupte pentru interesele satmarenilor.Credeti ca exista finantare pt.al treilea pod???Inainte de fiecare an electoral se arunca ocate o petarda cu al treilea pod,care se face de cand Silaghi a fost ministru.Prezentati-ne dovezile in presa locala ca exista hotarare de guvern,finantare,pt.al treilea pod.Nu ne mai mintiti ca vrem sa traim mai bine in orasul nostru.Eu nu vreau sa-l jignesc pe d-nul Coica cate ilegalitati a facut la viata lui,ar trebui sa-i fie rusine sa mai ieasa la in spatiul public.Nu priviti cu rautate comentariul meu,analizatii programul din campania electorala si nu-l condamnzati asta este omul,niciodata nu a putat sa faca mai mult,in afara de ilegalitati.V-a veni momentul cand se vort dezbate acestei ilegalitati.Va intreb nu vreti sa traiti mai bine?Nu vreti sa ne mandrim cu orasul nostru?

  • kalaman spune:

   Ati inteles exact pe dos! Coica a facut tot ce a putut mai bine si mai frumos pentru acest oras! Ratiu este cel care a negociat terenul de la Burdea cu proprietarii pentru interesele proprii! Un asemenea om nu merita votat nici cu jumatate de stampila!Coica va ramane primar !

  • satmarean onest spune:

   Domnule Ricsi pentru buna informare a locuitorilor din municipiul nostru dimnul stimabil si cinstit consilier Ratiu a votat,impotriva hotararii din partid respectiv PDL partid care l-a promovat din prostia lui Suta ,pentru prelungirea contractului Florisal pe 6 ani in cuuda faptului ca a avut ocazia de a face opozitie in favoarea satmarenilor,ulterior a vandut 5 ari de teren in capatul orasului cu frumoasa suna de 100000 euro.

   • dolarel&costel spune:

    Eu iau zeciuiala din toate contractele iar la Florisal dublez bugetul .
    Sa curga banii si excursiile …sa giu un oltean fericit.

  • cosma spune:

   Ce ai nene?Parca pana acum erai bine.Te-ai dus asa dintr-odata?Saracu,cu esti esti prieten cu marele academician?Roaga-l doar s-o indura de un sfat pe la Tarr!

 19. Rus ioan spune:

  Ratiu nu va fi niciodata candidatul PNL…..!!!!

 20. vlad anton spune:

  Nici primar nu va fi niciodata,domnul Ratiu!

  • Cecilia Stelea spune:

   Proiectul cu scroafele,MC COI $///$$$$de la Burdea si bugetul Florisal sunt cele mai mari realizari ale distinsului kojak de Teleorman.

 21. larisa spune:

  Multumumim pt tot ceea ce faceti pt noi sa traiti domnule primar.sunteti un exemplu iar PNL ar trebui sa ia exemplu

 22. Mia spune:

  Eu una, abia astept alegerile sa vad cum plange PNL iar in pumn iar cei din UDMR strang lacrimile! Domnule Coica sunteti cel mai de cuvant primar pe care l-am avut pana acum! Aveti votul meu!

 23. lucica spune:

  Ratiu a dovedit ca poate dezvolta o afacere privata de succes si in acelasi timp a ajutat multi oameni cu probleme de sanatate .
  De la mine are un vot si sustinere totala .

  • anca spune:

   Sa ramana cu afacerea privata de succes! Dar nu uita ca si Coica a ajutat multi oameni cu probleme de sanatate in caz ca nu stiai, dar Coica stie sa fie om nu se da mare domn ca si doctorul Ratiu!

 24. corina spune:

  Te iubim domnule primar…fiti tari pe pozitie si nu va lasati influentat de rahaturile peneliste

 25. alexandru spune:

  Stimate domnule primar coica ati facut niste lucruri f bune pt satmaru nostru.va rugam sa nu ramaneti influntat de presiunile pnliste

 26. sandu spune:

  Guvernarea lui stef a fost doar un teatru ieftin pt sifonarea banului public….votez coica si va doresc mult spor in toate

 27. mimi spune:

  Multa mizerie in primaria Coica . Am votat Coica dar regret nespus , voi merge cu Ratiu daca candideaza.

 28. nicu spune:

  PNL SM stie ca n-are nicio sansa sa castige primaria.Tinta lor este pozitia de viceprimar.Batalia se va da intre Coica si UDMR,iar cel mai probabil UDMR va oferi PNL pozitia de vice cu conditia ca PNL sa rupa cat mai multe voturi de la romani ptr a-l incurca pe Coica.

 29. nicoleta spune:

  P.N.L castiga primaria cu Ratiu candidat ,Coica nu conteaza nu a facut nimic pt satmareni.numai pt el si Florisal.
  Un excroc acest Coica.

 30. Satean spune:

  Domnule Ratiu suntem asociatia crescatorilor de vaci si cai din zonele limitrofe municipiului Satu Mare si avand in vedere grija dumneavoastra pentru vsci si cai va rugam sa candidati la noi la Dorolț sau Vetiş.va multumim anticipat.

 31. Virgil spune:

  3 ani de incompetenta ,minciuni si scandaluri asa se poate descrie mandatul lui.Coica
  Restul este cancan.Cat tupeu are olteanu sa mai candideze stiind ca nu a facut nimic constructiv pt oras.

 32. kalaman spune:

  VA VOTAM D LE DOCTOR RATIU EU SI PRIETENII MEI DIN MICRO 16

 33. florin spune:

  Trebuie sa inteleaga cetatenii acestui oras foarte bine Ratiu este sluga Udmr nu este interesat decat sa rupa din satmarenilor si se zbate sa fie candudatul Pnl la primarie iata cum al ataca pe Cosma Adrian prin postacii platiti de el .Pnl are de pierdut foarte mult cu acest individ incompetent si fara priza la alegatori.

 34. Yghi spune:

  Consilierul Pnl este de fapt un bufon care nu a avut nici o initiativa in consiliul local.

 35. ritualul codrenesc spune:

  ajunge cu olteanul asta de COICA , gat ajunge si cu gasca lui de excroci , ajunge , veniti domnule RATIU si scapati acest oras de ultimele locuri din tara , multumim SI VOTAM RATIU

 36. Predictii astrale spune:

  La anu castiga functia de primar in judet, cei care au ultima litera “n’in prenume !

 37. larisa spune:

  Puteti sa ziceti ce vreti de Cosmin el este un medic bun si un om serios si detreaba cu noi toti,multumin mult de ajutor.

 38. Nime spune:

  Sa va fie rusine domnule Ratiu pentru comportamentul dumneavoastra fata de colegul Cosma.

  • nime spune:

   Cosma un om fara caracter care a tradat pe toata lumea ,pe Giurca ,pe HOLDIS ,PE Muresan ,pe colegii din P.D.L SI urmeaza normal ROMEO NICOARA.Rusine d le Cosma.unde este caracterul dv.

 39. Sandu spune:

  Ratiu aduce 300 de voturi cel mult.

 40. ratiu spune:

  Asa,bravo romani,dati-i inainte spre propasirea orasului!Oras?Daca o tinem tot asa,ne rade Satu Mic!

 41. cetatean spune:

  Doctore Ratiu atentie:ca sa ajugeti la nivelul lui Coica atat cu societatea medicala car si din punct de vedere politic trebuie sa va mai nasteti o data.Va mananca Coica intr-o lingura cu apa.

 42. luci spune:

  Cat de infect poate sa fie caracterul acestui jalnic consilier incompetent si prost ?sa atace colegii de partid pe Adi Cosma?poi acest pulifrici de Ratiu a venit in partid la ultimele slegeri nu a facut nimic pentru partud ,l-a adus tradatorul de Suta in timp ce Cosma are vechime si a muncit pentru acest partid.Un om fara caracter.

 43. Aurica spune:

  Coica : ce a promis și ce a făcut. Simplu: Ratiu are energie pozitivă si faptele sale o dovedesc. Simplu.

 44. Aurica spune:

  Cum arată acum Satu Mare si cum arăta în urmă cu peste trei ani.? Faceți o comparație. S-a schimbat în bine sau în Rău.?

 45. Aurica spune:

  Satu mare= gropi, praf, certuri, mizerie umană și multă răutate,si totusi : Se Rezolvă.!

 46. matroz spune:

  @aurica:mamiti dar ce te-ai mai dezlantuit…Oi fi saraca de tine in zilele alea proaste din caliundar!!!HIIIII…

 47. Aurelian spune:

  Satu Mare este un oras jegos fara nici o perspectivă. Asta este la ora actuala si asta trebuie sa ne preocupe pe toți.!

 48. Aurelian spune:

  spiritul civic ne lipsește cu desăvârșire, invidia este pricipala ocupație a cetăteanului.din Satu Mare.

 49. Aurelian spune:

  Rațiu este șansa acestui oraș, dar pe noi ne interesează ce capra vecinului.

 50. Aurelian spune:

  Rațiu și o echipă care dorește cu adevărat binele orașului este singura șansă pt oraș oameni buni, nu nebuni.

 51. Aurelian spune:

  Centrul vechi poate să fie o bijuterie și să atragă turiști , poate , dacă se dorește și un gospodar să facă acest lucru.!

 52. Aurelian spune:

  Satu mare acest oraș care a fost cândva frumos trage să moară dar nimeni nu face nimic, ne interesează altceva, parcul central este vai de capul lui.

 53. mihaela spune:

  cel mai frumos oraș din nv țării plin cu oameni buni.!

 54. mihaela spune:

  cum?nu este SM cel mai frumos, curat, educat, cu multe parcuri și cu oameni buni.? Din NV țării.? Groaznic , așa am crezut , dar cred că am visat urât, Doamne ce sunt si visele astea.

 55. mihaela spune:

  așa am crezut. Satu Mate un oraș cu oameni cumsecade, multe parcuri străzi curate fără gropi , cu muzica tare să se audă până la Botiz , vineri si szombot, char că am visat. Si nu imi mai stergeti postarile .!

 56. mihaela spune:

  Vreau să emigrez dacă nu se schimbă în bine orașul ăsta. Serios mă apucă nervii de atâta mizerie și răutate.!

 57. rodica spune:

  Coica salvează orașul. El luptă singur pt noi cetătenii creștini ai orașului.trăiască primarul și primăria. Viva.!

 58. rodica spune:

  Așa frumos și curat nu a fost niciodată Satu Mare., și oamenii sunt super aici, buni la inimă și la suflet, se ajută între ei.!

 59. rodica spune:

  Să se facă o confruntare Rațiu-Coica. Să vedem cine este mai tare .o luptă dreaptă cu mănuși de box.

 60. rodica spune:

  O soluție pt Satu Mare ar fi să fie luat de Baia Mare. Nu.?

 61. Mariana spune:

  Coica creștinul aduce bucurii in casele si drumurile orasului , este un zeu printre muritorii de rand care slujesc acest oras condus minunat de un Zeus.

 62. Mariana spune:

  Zeus=Coica. Unicul și frumosul , cistitul nostru primar. ! Traiască si inflorească ca un măr ca un păr.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

 • RSS
 • Facebook
 • Google+
 • LinkedIn
 • YouTube
 • Pinterest