Ultima actualizare: azi, 20:48
Locale

Consilierii locali UDMR: Zilele Orașului, principala investiție a primarului Coica

grup consilieri UDMR (25)Grupul de consilieri locali UDMR Satu Mare împreună cu deputatul Kereskenyi Gabor, au susținut o conferință de presă, în P-ța 25 Octombrie, la intrarea laterală a Primăriei Municipiului Satu Mare (spre Centrul Informare Cetățeni), în apropierea montării corturilor pentru manifestările de Zilele Orașului.

Conferința de presă s-a ținut înaintea ședinței ordinare a Consiliului Local, grupul de consilieri dorind să atragă atenția asupra ”principalei investiții a municipiului Satu Mare, adică Zilele Orașului Satu Mare”. Consilierul Nagy Szabolcs a afirmat că orașul Satu Mare se află după o furtună cu grindină iar conducerea municipiului ”se preface că nu s-a întâmplat nimic”. Locuitorii din zonele Micro 17, Carpați 1, Carpați 2 sunt cu autoturismele avariate după grindina de luni, iar municipalitatea nici până la ora actuală nu a dat un centralizator al pagubelor suferite în urma furtunii către Comitetul pentru Situații de Urgență  

Prefectura și Comitetul pentru Situații de Urgență și la ora actuală lucrează din greu în anumite zone ca să ajute oamenii care sunt în probleme, și noi, la Satu Mare, ne prefacem că nu s-antâmplat nimic și ne pregătim de cea mai exorbitantă și cea mai mare zi a orașului Satu Mare. Domnul primar a susținut o conferință de presă, luni, chiar înaintea furtunii, în care el a prezentat mega programul de Zilele Orașului, în loc să țină în mână informarea de la ISU Satu Mare, cu furtuna care se va abate asupra orașului. Mi se pare un lucru extraordinar de rău, ca să faci o conferință și să nu informezi cetățenii Sătmarului cu cea mai mare furtună din ultimii zeci de ani. La Sătmărel sunt zeci de case care se dărâmă, sunt oameni păgubiți  în urma furtunii, iar municipalitatea cheltuie bani pe concerte, mici și bere, cu comerciați dincolo de Carpați care ne ajută la promovarea municipiului Satu Mare. Nu putem să sărbătorim acum atât de intens, când jumătate Sătmarul și județul Satu Mare are probleme. Un adevărat sătmărean s-ar gândi acum la sătmăreni.”, a afirmat consilierul Nagy Szabolcs.

Deputatul Kereskenyi l-a completat pe consilierul Nagy, afirmând că obiectul acestei conferințe pe spațiul public nu este ”plin cu fumigene și nu vom spune cum vom construi Sală Polivalentă cu 6000 de locuri și nu vom spune că mergem la București cu sacul de rafie după banii pentru al treilea pod”, ci va aborda câteva teme de interes local.

grup consilieri UDMR (11)Deputatul consideră o ”crimă” pentru sătmăreni mutarea Pieței de Vechituri sau transformarea acesteia în piață de alimente atâta timp cât în zonă de află Piața Mică, la care vin comercianți din satele alăturate municipiului. ”Intenția acestui gest este de a scoate romii din Satu Mare și de a-i înlocui cu cei din Stâna. Acest fapt a fost sesizat de organizațiile reprezentative ale romilor din Satu Mare. Respingem categoric schimbarea destinației Pieții de Vechituri, pentru că acest lucru este o parte din sufletul sătmărenilor la care se pot aduce eventuale îmbunătățiri ale condițiilor din respectiva locație”, a spus deputatul.

Clădirea hotelului Dacia a fost adusă în discuție de consilierul local UDMR Nits Janos care a spus că de urgență ar fi alocarea de fonduri pentru protecția clădirii care se degradează pe zi de trece, iar exproprierea durează aproximativ 3-4 ani, iar dacă proprietarul de drept al clădirii nu va fi de acord, va hotârî instanța judecătorească, fapt care va prelungi și mai mult soarta imobilului.

Zona străzii Clujului a fost un alt subiect abordat, consilierul Butka Gergo atrăgând atenția asupra imobilului de pe Clujului nr. 13, locație în care trăiește o comunitate de ”mafioți, romi și oameni din lumea interlopă care-și fac acolo treburile” în care primăria investește în termopane, fără a avea o autorizație”.

În ultimele săptămâni, Primăria municipiului Satu Mare investește în termopane. Nu în grădinițe, ci în termopane pentru romi și pentru prostituatele de pe strada Horea și acolo 20-30 de familii se vor muta după cum s-a văzut în ultimele zile. Prin asta se va distruge un cartier foarte frumos. Fără nicio autorizație, fără nicio gândire strategică, iar lucrătorii spun că este făcut de primărie. Nu dorim să se distrugă o parte frumoasă și liniștită a orașului”, a spus consilierul Butka.

67 comentarii

 1. Florin Negru Răspunde

  Domnilor consilieri da pe vremea lui Ilyeş nu s-au ținut zilele oraşului?Câtă nesimțire.

  • cristi35 Răspunde

   Domnul negru, s-au tinut zilele orasului insa pe langa zilele orasului s-au facut multe alte lucruri importante, dar cei de acum pun accent doar pe orbirea populatiei cu concerte si tarabe..;) distractie placuta, si tu esti unul din turma de 100.000+

   • F.N. Răspunde

    Domnule Cristi chiar î-mi aduc aminte de pe vremea lui Ghyusi căte -au făcut mai ales renovarea şi retrocedarea clădirilor centrale cu sprijinul Primăriei.Altceva nu mai țin minte.Poate mă ajuți că tu pari aşa mai deosebit nu din turmă?

   • F.N Răspunde

    desigur cristi35,s-au facut multe pe langa zilele orasului,sa ne aducem aminte ….cand a avut loc musamalizarea si vinzarea in conditii sumbre a Hotelului Dacia?,in 2007 cand ministrul Culturii era Kelemen Hunor si primar in Satu mare era?……desigur consiliul local era dominat de….,nu dam nume sa le facem reclama,asadar veniti cu argumente care sa fie realiste nu pompoane electorale.

    • ajani Răspunde

     Mai terminaţi odată cu prostia asta, că udmr a vândut Dacia. Tranzacţia a fost una legală, între privaţi, în care a avut într-adevăr rol Szabó, dar nu udmr. Dacă proprietarul nou ar fi modernizat hotelul şi acesta ar funcţiona, nimeni nu ar comenta. Aşa, că a dat criza peste el, e de vină udmr.

  • 8 nord vest Răspunde

   Ce o pățit ăstia?cum să nu fie Zilele oraşului că o fost o furtună?Medicamente.

   • laur Răspunde

    Domnule consilier Butka suntem în Uniunea Europeană anul 2015 ,Discriminarea se pedepseşte.

    • Dezső Răspunde

     Minciunică şi dezinformare domnule consilier Szabolcs ştie toată lumea ca avertizarea s-a dat chiar în timpul furtunei.Minciunică ne crede-ți proşti pe toți să înghițim asemenea dezinformări?Poate cei care vă votează pe dumneavoastră.

  • cetățean nervos că vor să oprească ăstia zilele oraşului. Răspunde

   Poate vă prind în oraş de zilele oraşului pe careva dintre ăstia opt.Ha ha ha.

   • luci Răspunde

    Cetatean betivan! Da nu te poti imbata ca porcu’ decat de Zilele orasului?

    • satmarean Răspunde

     A-ți avut ocazia 8 ani să ne arătați ce puteți să face-ți pentru acest oraş iar acuma voi v-ați găsit faptul că se organizează zilele oraşului .Mai lăsați-ne cu prostiile ăstea.Felicitări Coica pentru organizare.

   • you Răspunde

    Problemele ridicate de catre cei opt membri ai partidului aflat acum in opozitie sunt neserioase si putin credibile pentru orice cetatean care urmareste cat de cat ecolutia politica a orasului.

  • portarul de la zilele oraşului Răspunde

   Cu siguranță din spirit civic şi îngrijorare față de semenii lor consilierii Udmr în frunte cu deputatul Gabor nu vor participa la Zilele Oraşului Satu Mare şi vor fi alături de cei greu încercați de furtuna care a mustuit oraşul nostru.

  • Gopo Răspunde

   Deputatul Kereschenyi Gabor s-a lansat astăzi în piața publică în lupta pentru Primăria oraşului Satu Mare alături de consilieri Udmr .Jenant moment.Jenant discurs.

  • satmarean din colegiul deputatului Răspunde

   TARE AR FI INTERESANT SĂ NE SPUNĂ DOMNUL DEPUTAT CE DILIGENȚE A FĂCUT DÂNSUL PRIN PARLAMENT PENTRU AJUTORAREA CELOR AFECTAȚI DE FURTUNA DIN SATU MARE?

 2. Vali Răspunde

  Cei 7 care au speriat vestul plus deputatul iredentist Gabor şeful găştii de Udmr-işti au ieşit în piață să ne aburească.Domnilor am văzut cu toții ce s-a făcut pe vremea lui Ilyeş Ghiula.Ciocu Mic.

 3. romanes Răspunde

  Nu dorim să se distrugă o parte frumoasă și liniștită a orașului”, a spus consilierul Butka. Declarația unui consilier local .Declarație xenofobă,discriminatorie față de țigani .Băiatul ăsta şi-a dat în cap singur,din prostie cu siguranță.

  • Anonim Răspunde

   Sunt de acord cu dumneavoastră domnule Gergo ar trebui găsite soluții de izolare .Şi eu locuiesc pe vulturului în vecinătatea acestor indivizi şi nu pot să-mi vănd casa.Vă susținem să rezolvați problema evacuării de peste tot.

  • dorina Răspunde

   predecesorii voştri au pus umarul la vanzarea hotelului si concesionarea strandului catre aceeasi firma.e putin jenant sa abordati acest subiect.

 4. Ioana gheorghiu Răspunde

  Cei care au permis şi intermediat vânzarea hotelului şi a ştrandului vin acum să ne arate soluții.Ruşine domnilor consilieri.Ar fi trebuit să găsiți soluții înainte de a ajunge hotelul în asemenea stadiu.

 5. Limba ROMÂNĂ Răspunde

  Butka e sărit de pe fix nu prea înțelege ce declară ,probabil nu ştie româneşte şi învața automat niste fraze altfel nu îmi explic.

 6. satmarean Răspunde

  Ce are ziua oraşului cu furtuna?În fiecare an s-a ținut ziua oraşului şi a fost furtună şi altă dată.

 7. popică Răspunde

  Populism şi gargară ieftină poi ce trebuia să facă Coica să contramandeze zilele oraşului?

 8. Jolt Răspunde

  Nu vine EDDA asta-i problema cred.

  • Ileana Blidar Răspunde

   Super programul nu înțeleg de ce se opun consilierii UDMR?Felicitări primarului Coica.

 9. Asocuația în folosul discriminării romilor Răspunde

  Micuțul Butka şi-a pus țiganii în cap cică distrug cartierul aşa ceva n-am mai auzit.ha ha ha.

  • cristi35 Răspunde

   stim cu totii ca tziganii distrug orice oriunde, numai niste oameni ca tine, nu au curajul sa spuna adevarul..tziganii trebuiai dusi la Auschwitz nu evreii 😉

   • dragoş Răspunde

    Cristi dragă ai probleme grave la mansardă.Şi voi sunteți o minoritate cum te -ai simții să vorbească majoritatea în acest fel de voi?

   • Belgianu Răspunde

    Iată unde se ajunge după ce un idiot de consilier inconştient de ce vorbeşte, de dragul popularității abrează pe o temă foarte sensibilă care se pedepseşte de fapt de legea română.

   • Codul penal Răspunde

    Pentru Consilier Butka Gergo:CODUL PENAL AL ROMĂNIEI PREVEDE:Instigarea la ură pe temei de rasă, naţionalitate, etnie, limbă, religie, gen, orientare sexuală, opinie, apartenenţă politică, convingeri, avere, origine socială, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

   • romanes so cales Răspunde

    Cristi35 vorbeşte cu Gergo să rezolvd problema că doar şi-a dat arama pe față astăzi nu e doar şovin este şi xenofob cu caracter grav discriminatoriu față de țigani.

   • Gergo Butka Răspunde

    S-a înțeles greşit intenția mea de fapt am vrut să propun în loc de geamuri gratii şi în loc de uşi zăbrele încuiate pe dinafară şi cheile la mine.

 10. Antiteză ungurească Răspunde

  Domnule deputat vă îngrijorează soarta romilor din Satu Mare că domnul Butka spune că distrug un cartier întreg foarte frumos şi liniştit.Cred că nu v-ați înțeles dinainte.Unu hois şi unu cea.

 11. Griga Răspunde

  Da ăstia pe cine reprezintă că doar de zilele oraşului se bucură şi ungurii şi românii.De dragul circului non sens şi-au dat cu stângul în dreptul (mai ales Gergo).

 12. Tudor Răspunde

  E necaz mare la Udmr au ieşit cu artileria grea datorită faptului că au făcut un sondaj şi nu stau prea bine față de Coica.

 13. matroz Răspunde

  Sa ma ierte cel de sus,eu ii cunosc si apreciez pe o parte a consilierilor ,dar de data asta chiar ma întreb:sunt acasă cu ultimele descoperiri ale posibilităților de imaginație ale cerului?In românește, chiar sunteti prosti?

 14. matroz Răspunde

  Firesc spuneam ale creierului

 15. matroz Răspunde

  Sa ma ierte cel de sus,eu ii cunosc si apreciez pe o parte a consilierilor ,dar de data asta chiar ma întreb:sunt acasă cu ultimele descoperiri ale posibilităților de imaginație ale creerului i?In românește, chiar sunteti prosti?

 16. XERSES Răspunde

  ASTA ESTE NOUA GENERAȚIE DE POLITICIENI UDMR:XENOFOBIE,DISCRIMINARE?DIN PARTEA UNEI MINORITĂȚI ETNICE?DEZAMĂGITOR.

 17. Dumitru Răspunde

  Doamne bine că nu o zis Gergo să-i ardă?

 18. cristi Răspunde

  D-ul Coica nu va mai iesi Primar niciodata in Satu Mare ,a fost cel mai slab Primar !!! Si asta o spune un roman 100% !!!

 19. cristi Răspunde

  Referitor la Dacia,nu are primaria unde sa îsi desfasoare activitatea?Sau care este interesul public?sau doreste sa mute sediul PSD in Dacia?

  • cristi35 Răspunde

   Coica vrea sa se dea mare, si sa faca orice numai sa schimbe ceva. Asta ca si Stef cu numele judetului Satmar in loc de Satu Mare..nu au ce face, n-au treaba, isi baga scula in toate, numai sa apara in ziare si peste tot. Idioti ce sunt toti acolo

 20. Ausvitz Răspunde

  Parcă îl văd pe Butka ce satisfacție ar avea să învărtă într-un cazan mare cu zmoală.

 21. Norick Răspunde

  Eu cred ca cineva (in cladirea Primariei) a lansat un porumbel si pentru asta au iesit afara consilierii in aer liber… 😀

  • m Răspunde

   asa ca ti se pare ca sunt dusi ?Parca erau mai sanatosi cu mintea acu o vreme!Ce fac intemperiile cu cei adusi cu pluta!!!

 22. Profesor pensionar Bordac V. Răspunde

  Ar trebui să trateze politicienii cu mult mai multă seriozitate şi fără interese personale problemele celor care au votat într-un fel sau altul.Această atitudine a consilierilor locali Udmr împreună cu deputatul Udmr lasă multe semne de întrebare asupra onestității şi capacității intelectuale ale unor persoane aflate în poziții de conducere în acest oraş.Mi-aş permite să pun doua întrebări:Domnilor după furtună ar fi trebuit anulate manifestările programate?Domnule consilier ce ar trebui făcut cu romii care datorită prezenței lor într-o anumită zonă vă distrug liniştea şi ambientul?Vă mulțumesc.

  • daniel Răspunde

   Profesor de ce? de practica? Atata timp cat va bateti joc de limba romana nu cred ca aveti caderea morala de a urechea pe cineva!Aveti nevoie de o recapitulare serioasa!

 23. daniel Răspunde

  Ce-i cu măscăricii ăstia?Dacă Arpi şi Ghiusy au pierdut alegerile voi ce vreți să faceți?Cu asemenea aberați?Vă bate Coica de vă ascultă cu urechea şi dacă candidați toți opt pentru funcția de primar.

 24. Mihai Tyira Răspunde

  mai ratatilor de ce nu va uitati in urma ce ati facut voi pentru satmar

 25. bogdan Răspunde

  nu-mi vine sa cred cata nesimtire din partea acestui partid,pe langa faptul ca pe vremea lui ilies au fost favorizati doar maghiarii din judet,sau asfaltat strazile din loclalitatile unde locuiesc maghiari(Bogdand,Nadisu Hododului,Hodod,Lelei,etc),nemaivorbind de faptul ca in oras nu am vazut nici o miscare plauzibila,sant consilieri care nu mai pot fura,unde va credeti domnilor?cine va credeti?rusine sa va fie adunatura de mincinosi si calomniatori ce sunteti

 26. petre Răspunde

  slabi de tot și udemeriștii , în loc să întrebe cum poate papița pelerista să-și petrecă concedii pompoase la ” adu dhabi ” și chiar să mănânce “pudincă “( inf. pe facebook personal ) o dau în baltă cu chestii slabe gen romulani și alte vietăți .

 27. Campan Răspunde

  Auzitzi mai postacilor PSD ce atzi primit zi libera: mai avetzi un anishor. Dupa aia s-a zis cu voi! In frunte cu olteanul! Coco este o nulitate absoluta: chiar si Ratiu ii cu 3 clase peste…

  • savu bloc transilvania Răspunde

   Coica eu te sustin pentru ca ne ai izolat blocul pe bani europeni ceea ce nu a facut Ilyes.In rest nu ma intereseaza gargara udmr ista.

 28. Baba Novac Răspunde

  Coica este cel mai slabut edil al Satmarului din ultimii 25 de ani. Sa plece inapoi la cabinetul medical de 2 lei.

  • cetatean Răspunde

   Coica e singurul primar care a făcut ceva pentru oraşul nostru în rest mandatul de 8 ani a lui Ghyusi egal cu zero.

 29. dan Răspunde

  Nu conteaza ca va fii ziua Orasului,dar chiar ar trebui ajutat persoanele care au ramas fara case in urma inundatiilor.

 30. Varga Szilárd Csaba Răspunde

  Paine si circ pentru popor!!!

 31. Unul din SM caruia e plin **** cu politicienii Răspunde

  DRAGI COLEGI DE ORAS. **** IN VOI. **** IN ZILELE ORASULUI. **** IN POLITICIENII NOSTRI, CARE DE FURAT STIU DOAR, SI NUMARUL DE TELEFON AL CURVELOR DIN ORAS.
  ASTA AM VRUT SA ZIC.
  COICA E UN JUDAN.

 32. eu Răspunde

  USL ii o prostie, nici udmr nu intra in top, dar Coica asta ii cam nasol numa la prsotii se gandeste, de exemplu ce treaba are el cu piata de vechituri, parerea mea ii ca in viata nu o pus piciorul in piata. Oricum Coica nu mai are mult…

 33. Boii boilor care sunt boi! Răspunde

  Latra la luna o sleahta manata de betivanul Kermit si alcoolicul cronic Fogelicã.Si acum se vad urmarile turnarii de beton in pasajul Dacia in vremea celui mai imbecil primar pe nume Gyulea Groparul Orasulului sustinut in tot si toate de groparii udemeristi,partasi la “comision”( si Gyulea si Szabo au bagat bani grei in buzunarele lor si in contul partidului,dna stie)!Sa inteleg ca aveti ceva impotriva ca mai exista o piata de produse alimentare ? Vanzarea de gunoaie,ciurucuri si furaciuni este o traditie a orasului? Este o emblema a saraciei !Oricum se pot vinde linistit ,e loc destul! Zona Bredicenu,Odobescu ,Baritiu,etc s-a extins foarte mult in ultimii ani,oare locuitorii din zona nu au voie sa cumpere un morcov si o rosie,trebuie sa cumpere doar pantofi si haine imputite de la gabori?Cu ce sa-i ajute Primaria pe locuitorii cu geamuri sparte si masini ciuruite de grindina ? Sa le faca Casco gratis sau ce?Sa faca udmr cheta sa repare ei pagubele pe banii lor daca sunt asa destepti si au grija de cetateni.Coica e un primar jalnic ,dar voi sunteti penibili cand veniti cu rahaturi de genul asta ,iar Gyulea ca si primar ,sustinut de udmr e o rusine ,o pata neagra ,o groapa,nici cetatenii maghiari nu au votat cu voi atat de jalnici ati fost !Trebuia sa tineti conferinta in groapa pe care ati sapat-o si sa ramaneti dracului in ea! Ever!

 34. tinar Răspunde

  Coica cel mai bun primar este super programul de zilele orasului suntem pregatiti de Party.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.