Ultima actualizare: azi, 10:33
Locale

Kereskenyi despre starea hotelului Dacia: Este o situație inacceptabilă, care trebuie urgent rezolvată!

Primăria municipiului Satu Mare a intervenit prompt după ce cărămizi din Hotelul Dacia au căzut din nou peste acoperișul Parchetului de pe lângă Tribunalul Satu Mare și apoi pe trotuar. Polițiștii locali au izolat zona, iar apoi angajații Serviciului Situații de Urgență din cadrul Primăriei au solicitat sprijinul pompierilor militari.

Din fericire, nimeni nu a fost rănit. Costurile intervenției le vor suporta cei responsabili de producerea acestui incident!

Primăria Satu Mare a somat proprietarul Hotelului Dacia în mai multe rânduri să înceapă lucrările de conservare a imobilului. În 26 iunie 2017, Primăria a atras, din nou, atenția proprietarilor hotelului Dacia că imobilul a devenit un adevărat pericol public și că există riscul să se mai desprindă și alte bucăți de tencuială sau elemente decorative.

“Este o situație inacceptabilă, care trebuie urgent rezolvată. Am notificat în mai multe rânduri, ultima dată în urmă cu două luni, proprietarii imobilului să ia măsuri de punere în siguranță, în regim de urgență, în ceea ce privește asigurarea etanșeităților la învelitoare, precum și închiderea golurilor de pe fațade”, a declarat primarul Gabor Kereskenyi.

Primăria atrage atenția că distrugerea sau degradarea imobilului Hotelului Dacia este infracțiune și se sancționează conform legii.

”Sunt foarte dezamăgit că până acum la toate somațiile noastre s-a răspuns cu indiferență. Noi ne vom face în continuare obligațiile ce ne revin prin lege”, a declarat Gabor Kereskenyi.

În urma unei acțiuni în Instanță, Primăria a obținut obligarea proprietarilor Hotelului Dacia să ia măsurile de conservare generală a monumentului istoric, firma fiind somată în mai multe rânduri de municipalitate.

Sura: Primăria Satu Mare

17 comentarii

 1. matroz Răspunde

  Gabore,Gabore!Iar vorbeste gura fara de tine!Ia uita-te pe seit-ul … si vezi daca este vre-o securizare a zonei!Vezi tu vre-o banda de interdictie?Se vad parca unul sau doi chislucisti care sa se feresc sa nu le cada pietre in cap!
  Pompierii ,cat sunt ei de urgenti-nu solicita plata pentru interventii de acest gen.Poate in mintea ta!
  Cred ca nu ai solutii legale sa intervii!Dar nu vorbi macar prostii!

 2. vai de noi Răspunde

  dar de situatia de la Crinul ce spuneti?intr-o luna e gata,au trecut 3 sapt. si nimic.cat mai prostiti lumea,sau asta e proiect ramas de la Anderco si nu aveti nici o treaba,nu?vai si amar de noi,care traim in tr-un oras condus de toti ametiti

 3. Pcr Răspunde

  Am mai zis trebuie un primar cu …….,,care sa știe ce vrea și sa se impună sa rezolve orice problemă PTR Că de acea este primar!!!

 4. Pcr Răspunde

  L-ați băgat la pușcărie pe proprietar !!!,acuma puneți mînă di reparați !

  • y Răspunde

   @ pcr – Măi, scuze față de ceilalți, dar cretin mai ești! Adică e al lui și noi să reparăm! Dacă a cumpărat și s-a înhămat la treaba asta s-o termine. Sau, de ex. dacă să zicem tu renovezi bucătăria sau baia ta și se termină dollarul, atunci să vină vecinul, cățelul, purcelul, să pună mână de la mână și să termine treaba. Bineînțeles pe gratis. Ba mai să și aducă bani de acasă. Dacă era a primăriei puteam cere lejer fonduri UE. Așa nu. Totuși ce a crezut pocăitul șef ? Și totuși câtă răbdare să avem ? S-a apucat de renovat din 2009 ! Normal că pică clădirea dacă nici măcar lucrări de conservare nu face! Și dacă nici măcar lucrări de conservare nu face, înseamnă că vrea ca această clădire să se dărâme de unul singur. Iar acest lucru este clar rea-credință! În Occident se dau amenzi babane, de te doare capul, ba poate să și confiște clădirea ! Ești proprietar, răspunzi ! Punct ! Și cum adică cumperi imobilul pe 1 mil. euro, îl distrugi și vrei să-l vinzi cu 8 mil. ???!!! Asta da afacere !!!

   • matroz Răspunde

    Din pacate,municipiul nu are multe solutii legale de intervenit!Apelarea la justitie din nou ,este una!

    • y Răspunde

     Așa este, dar ai văzut și data trecută ce muuuult ne-a ajutat procesul! Și asta după vreo doi ani de procese. Este practic situația în care operația să zicem a reușit, vezi Țânțaș este condamnat, dar pacientul a murit. Eu în locul primarului prin serviciul urbanism, disciplina în construcții i-aș da zilnic amendă până nu mă dă în judecată EL inclusiv la Avocatul Poporului, Bruxelles și alte foruri superioare că vezi Doamne este maltratat! Dacă el își bate joc de noi și de oraș atunci și noi de el. Totuși este clădire-monument, ditamai în buricul târgului ! Dar ce visez eu când Gaborka a dat cu bățul în baltă și cu podul Decebal și mai mult de nana pe popou nu este în stare cu firma din Zalău.

     • Norick

      Staţi voi liniştit , au fost stinse tam-tam-urile cu muuuulte euroi , şi nu va fi justiţie , nici Bruxelles . <-) Aşa din când în când mai apar "scandalurile" , dar telenovela Dacia are foarte multe episoade…. :-))))

 5. adriana Răspunde

  De penalii si penalele de la APASERV cand scrieți? Corina a divortat ca a prinso barbatusau cu directorul general!Cealalta blonda prietena cea mai buna e pe aceiasi cale ca se stie ca are si ea amant.Aialalta amanta de profesie a fugit din tara după ce a dat o gaura la Apaserv.CÎt mai plătim pe ăstia cu salarii mari pentru “munca” prestată ca așa vrea directorul general?Va urma!

 6. y Răspunde

  @norick. Sajnos.

  • Norick Răspunde

   @y : rz van… 🙂

  • matroz Răspunde

   Înseamnă ca primarul nostru e din nou pe Câmpiile patriei!Sa însemne ca toti au căzut la pace cu familia Țintaș ?Oare statul roman de ce nu-si exercita dreptul de cumpărare?Pe mine ma duce gândul ca aici sunt multe complicități!Unde se înțeleg indiferent de etnie si religie!???

 7. Oarecare Răspunde

  Statul roman nu va auzi niciodata de acest incident si aceasta situatie penibila in care se afla hotelul nostru emblematic. Asta ar insemna ca cei de la mai marile ministere sa afle cat de incompetenti sunt primarii din orasul nostru minunat. Intreb si eu pe cei care au acces la anumite documente ( Ma gandesc ca primarul este unul din acele persoane ): a luat cineva contractul si clauzele sale la puricat? Imi e greu sa cred ca nu exista vreo stipulare referitoare la eventualitatea in care proiectul nu este dus la bun sfarsit.. Din cate tin minte acest Tantas au invocat motivele restaurarii hotelului pentru a intra in posesia sa. Daca nu exista aceasta stipulare atunci e foarte trist.. dar nu m-ar mira la ce oameni au trecut pe la conducerea satmarului. Pe de alta parte, cu atatea comisii si comitete pe la atatea ministere cate avem noi pe la Bucuresti nu cred ca nu se poate cere rezilierea contractului, pe motive de distrugere a patrimoniului cultural national.. de exemplu. Dar cum a mentionat cineva mai sus, pentru asta e nevoie ca cineva sa si faca ceva pentru orasul nostru,.. nu doar sa beneficieze de pe urma lui.. Vom trai (daca cumva nu ne cade vreo caramida in cap) si vom vedea..

  • y Răspunde

   Știi și tu regula de aur. Dacă vrei să îngropi ceva faci o comisie. Exemple sunt cu nemiluita.

 8. matroz Răspunde

  NASA vrea sa- l aducă pe Isus pe pământ!Pe cand proiectul propus si de priceputul primar din Satu Mare????

 9. sergiu Răspunde

  Hai hai hai blondele penale din Apaserv

 10. cârcotaş Răspunde

  Culmea ipocriziei a fost demonstrată de Prefectura Satu Mare atunci când a atacat în contencios administrativ o hotărâre de ,,expropriere” a filarmonicii de la acest individ.Era pe vremea lui Coica.Altminteri această instituţie a prefecturii e ca apa sfinţită:nici nu ajută nici nu strică.Atunci a încercat să apere cică,dreptul la proprietate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.