Ultima actualizare: azi, 19:32

Locale

PERFORMANȚĂ. Tânăr sătmărean, câștigător al Cupei României la spadă

Tânăr sătmărean, câștigător al Cupei României la spadă. Scrimerul Alexandru Oroian de la CSM Satu Mare a câştigat, în premieră, Cupa României la spadă individual masculin, sâmbătă, în finala desfăşurată în Sala de Scrimă ”Ana Pascu” din Bucureşti.

„Performanță remarcabilă pentru sportul sătmărean, pentru CSM Satu Mare: Alex Oroian a câștigat Cupa României la spadă, Nagy Lehel, medalie de argint”, transmite Primăria Satu Mare.

În semifinale, Oroian a trecut de Mario Persu (CSU Craiova) 15-13, iar Nagy s-a impus în faţa lui Daniel Popa (CSA Steaua), cu 15-13, potrivit site-ului Federaţiei Române de Scrimă.