Ultima actualizare: azi, 22:26

ȘAH. Sătmăreanul Balazs Kovacs (7 ani) impresionează din nou! Succes la un concurs internațional

În perioada 15-21 octombrie s-a desfășurat Campionatul European Hibrid de copii și juniori. La acest Campionatul European de Șah pentru tineret 2021 au participat 871 de jucători, din 32 de tări, în 58 de locuri din Europa! Delegația României a fost formată din 32 de sportivi iar acestia au fost distribuiti în 3 centre din țară (21 în București, 6 în Iași și 5 în Turda)

Singurul sătmărean prezent la această competiție a fost Balazs Kovacs. Acesta a participat  la categoria Băieți 8 ani. La finalul celor 9 runde Balazs Kovacs a ocupat un onorant loc 12 din 81 participanți cu un total de 6 puncte.

De remarcat că în clasamentul copiilor de 7 ani, Balazs s-a clasat pe locul 1 acesta fiind cel mai bine clasat dintre sportivii români.

În vârstă de doar 7 ani, Balazs e legitimat la Clubul Sportiv Municipal din Satu Mare, sub îndrumarea antrenorilor Margareta Sarivan si Ciprian Muntean, iar succesele sale din acest an îl recomandă deja drept o certitudine pentru șahul românesc.