Ultima actualizare: azi, 22:13
Locale

FOTO/VIDEO. Au început Zilele Orașului Satu Mare! Urmează un weekend plin

Au început Zilele Orașului Satu Mare din acest an! Deschiderea oficială a avut loc astăzi, în jurul orei 18.00, cu participarea oficialităților municipale și județene, dar și cu invitați ai orașelor înfrățite. Weekendul ce urmează se anunță a fi unul plin de activități atât pentru adulți, cât și pentru copii.

Evenimentul a fost deschis oficial cu un concert extraordinar al Filarmonicii ”Dinu Lipatti”. Capodopera lui Carl Orff, Carmina Burana, a răsunat în Piața 25 Octombrie.

Mâncare, muzică și activități pentru toate vârstele și gusturile se anunță, în acest weekend, la Zilele Orașului Satu Mare, iar sătmărenii sunt invitați să participe în număr cât mai mare la marele eveniment.

VIDEO – AICI


Program Zilele Orașului Satu Mare, pe ore:

VINERI, 27 mai, Piața 25 Octombrie

 09-15.30 probe de sunet

16.00:  Program de folk cu artiști sătmăreni: Loredana Morar – Roxana Gheorghiu, Ștefan Vaida Radu Lup, Cezar Petrovici

17.30: Status Sober, tineri talente din Satu Mare

18.15: XXL BAND

19.00: Ștefania Hotca

19.30: Iuliana Beregoi

20.30: Randi

22.00: INNA

23.00: DJ Shiver

DJ Party cu Vlad Boldura, Cătălin Golban, Sorin Michnea

SÂMBĂTĂ, 28 mai, Piața 25 Octombrie

09-16.30 probe de sunet

17.00: Program de folk cu artiști sătmăreni: Geta Govor, Florin Micaș, formația Inedit

18.00: Black River Blues Band

19.00: Stephanie Barbara

19.30: Wellhello

21.00: 3 Sud Est

22.30: Show de flăcări

22.45: Andra

DJ Party cu Tudor Dacian, Leviciusz, Eddy Ianceu

DUMINICĂ, 29 mai, Piața 25 Octombrie

10-16: probe de sunet

16.00: Folkfusion (orașul înfrățit Nyíregyháza)

17.00: Hey Roop

18.15: Semnal M

19.45: Neoton Família Sztárjai

22.00: Ștefan Bănică

Scena CATENA (platoul de evenimente Corneliu Coposu)

VINERI, 26 mai: zi dedicată copiilor și tinerilor

10.00: Grădinița cu program prelungit ”Voinicelul”

11.00: Grădinița cu program prelungit nr. 29

11.20: Grădinița nr. 29 Kölcsey Ferenc

11.40: Grădinița Hám János

11.50: Grădinița cu program prelungit nr.11

12.00: Deschiderea Târgului de Producători și Meșteri Populari

12.15: Grădinița cu program prelungit nr.11

12.25: Grădinița cu program prelungit ”Guliver”

12.35: Grădinița cu program prelungit nr. 33

12.40: Grădinița cu program prelungit nr.6

13.00: Liceul de Artă Aurel Popp

13.10: Grădinița cu program prelungit 14 Mai

13.50: Școala Gimnazială ”Avram Iancu”

14.00: Școala Gimnazială ”Ion Creangă”

14.20: Școala Mircea Eliade

14.25: Școala Gimnazială II. Rákóczi Ferenc

14.45: Liceul Reformat

14.55: Școala Gimnazială ”Grigore Moisil”

15.20: Școala Gimnazială ”Avram Iancu”

15.30: Școala Gimnazială ”Grigore Moisil”

15.35: Școala Gimnazială ”Octavian Goga”

15.45: Liceul German ”Johann Ettinger”

16.00: Școala de Arte

16.30: DOR: prezentare de modă, copii

16.50: Open Wings Studio, street dance

17.25: Palatul copiilor, balet și dans modern

18.15: Regal Dance

19.00: Crazy Dancers Crews

19.20: Royal Dance

20.30: Loga Dance

SÂMBĂTĂ, 28 mai: Scena CATENA

10:00: Teqball – demonstrații

10:15: Demonstrații Sportive: CSM secțiile judo, karate, scrimă

11:00: Școala de Arte / Muzică Ușoară

12:45: Activități cu copiii, Serviciul de Ajutor Maltez Satu Mare

13:45: Activital Sports Center – Zumba cu instructoarele gemene Andreea și Alexandra

Program folcloric

15.00: Clubul Elevilor Satu Mare

15.30: Ghiță Blidar

15.45: Alexandra Mărcuț

16.00: Petrică Mureșan

16.45: Aurica Flonta

17.00: Sergiu Matoșan

17.20: Maria Petca Poptean

17.45: Ansamblul Școlii de Artă Populară

18.15: Ansamblul folcloric “Kispiros” din Orașu Nou

18.40: Ionel Sabo

19.00: Nicolae Mureșan și Nicușor Jr.

19.30: Formația Argus

20.00: Oana Bozga

20.30: Formația de dansuri populare germane ”Gemeinsam”

20.45: Röpike Néptánccsoport

21.00: Marius Ciprian Pop

22.00: Cornelia și Lupu Rednic

DUMINICĂ, 29 mai, scena CATENA

10.00: Competiție de șah

12.00: MT Creative Art Studio

13.00: Palatul Copiilor

14.30: DOR: Parada modei – adulți

Program folcloric

15.00: Călin Casian și Melania Struț

15.30: Trandafirii Negri

16.00: Egri Csodaszarvas

16.30: Ionuț Rotar și Vițe de iederă

17.00: Ansamblul Cetera

17.30: Bianca Cionca și copii din Tarna Mare

18.00: Ana Holdiș Pop și Vlad Jurchiș

18.30: Ansamblul Școlii Populare Doina Codrului

19.00: Leontina Dorca și Carmen Sas (Ansamblul Cununița)

19.30: Malvina Madar Iederan

20.00: Ansamblul Doruri Sătmărene,

20.30: Maria Tripon

21.00: Georgiana Marina

21.30: Ansamblul Porolissum din Municipiul Zalău

22.00: Ionuț Fulea

Prezentatorii programului folcloric: Sergiu Vitalian Vaida și Nănașii de la Cluj, Bianca Cionca

Alte programe:

Târg de producători și meșteri popular: pasajul Corneliu Coposu

Program: vineri-sâmbătă-duminică, între orele 10-20


CITEȘTE ȘI:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.