ACTUALIZARE. Zeci de salvatori au fost mobilizați și, după aproape două ore de eforturi, fetița a fost salvată.
Salvatorii i-au vorbit continuu micuței ca să o liniștească și să o țină calmă până când au reușit să o scoată din groapă. Copila a fost transportată la spital și, din fericire, medicii spun că este în afara oricărui pericol.
Momentul salvării micuței de 8 ani:
Știrea inițială:
Intervenție dramatică într-un județ din țară! O fetiță de 8 ani a căzut pe lângă tuburile unei fântâni aflate în construcție, în satul Răchitoasa, comuna Garoafa din județul Vrancea, la o adâncime de aproximativ opt metri.
Cinci echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Focșani au fost mobilizate imediat la fața locului. Intervenția este dificilă din cauza adâncimii și a spațiului restrâns de lucru, însă potrivit primelor informații, fetița este în viață.
Operațiunea de salvare este în desfășurare.
