Peste 300 de copii s-au întrecut la Danţu` Mânânţăilor (FOTO)

8 noiembrie 2013 | 0 comentarii

Dantu Manantailor (28)Cea de-a treia ediţie a concursului de folclor “Danţu` mânânţăilor”, a avut loc astăzi în sala mică a Casei de Cultură a Sindicatelor, în organizarea Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Satu Mare, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean şi Casa de Cultură a Sindicatelor.

Directorul Centrului de Creaţie, Felician Pop, a afirmat la deschiderea oficială că scopul acestui concurs este de a descoperi noi talente ale folclorului dar şi de a vedea preocuparea dascălilor sătmăreni în privinţa folclorului.

La concurs au participat 37 de ansambluri folclorice, formate din circa 300 de elevi ai claselor primare şi gimnaziale.

Rezultate „Danţu Mănănţăilor”:

Marele Premiu: Emaniul Silaghi – vioară
Solişti vocali: clasele I- IV
Premiul I: Cionca Florica Anamaria – Tarna Mare
Premiul I: Maia Verdeaţă – Satu Mare
Premiul II: Surorile Andra şi Cosmina Robotin- Carei
Premiul III: Teodora Păcurar – Tarna Mare

Solişti vocali: clasele V- VIII

Premiul I: Constantin Dănuţ Pop- Medieşu Aurit
Premiul II: Francesca Fanea- Târşolţ
Premiul III: Cosmina Spingean- Carei
Premiul III: Denisa Maria Vasile- Tăşnad

Grup vocal: clasele I- IV

Premiul III: Grup vocal Lipău

Grupuri vocale: clasele V- VIII

Premiul I: Grup de ţâpuritoare Târşolţ

Interpretare instrumentală

Premiul I: Eugen Boroş- Medieşu Aurit
Premiul II: Adelin Andrei Turi- Satu Mare
Grupuri instrumentale: clasele I- IV

Premiul I Grupul de fluieraşi „Iedera” Carei

Grupuri instrumentale cls: V- VIII

Premiul I: Taraful „Iedera”: Carei

Formaţii coregrafice: clasele I- IV

Premiul I: „Codrenaşii” Corund
Premiul II: Tăşnad
Premiul II: „Rozmarine”- Porumbeşti
Premiul II: „Stelele Careiului”- Carei
Premiul III: Dansuri germane- Liceul Teoretic „Johann Ettinger”
Premiul III:Ansamblul „Mara” din Drăguşeni

Formaţii coregrafice clasele V- VIII

Premiul I: Formaţia de dansuri Agriş
Premiul II: Formaţia de dansuri germane Beltiug
Premiul II: Şcoala generală Apa

Premii speciale:

1. Alexandru Gorgau- Carei
2. Medeea Paşca- Carei
3. Pal Adela- Apa
4. Mădălina Pribilean- Medieşu Aurit
5. Andreea Ioana Guiaş- Apa
6. Carmen Bud- Târşolţ
7. Diana Ioana Zvonyik- Tarna Mare
8. Claudia Berki- Satu Mare
9. Patricia Chiorean- Satu Mare
10. Formaţia de dansuri- Vama
11. Formaţia de dansuri- Lipău
12. Formaţia de dansuri- Batarci
Premii de participare

1. Grup de ţâpuritoare Batarci

 

Etichete: , , , ,

Categorie: Locale

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Pinterest