Noaptea minţii la Negreşti Oaş. Drum nou cu stâlpii în mijlocul trotuarelor! (FOTO)

15 mai 2016 | 12 comentarii

stalp in trotuar negresti oasDupă ce în alte zone ale ţării au apărut terenuri de fotbal în pantă şi stâlpi în mijlocul drumurilor, iată că nici judeţul Satu Mare nu scapă ce o lucrarea proiectată parcă din “noaptea minţii”. La Negreşti Oaş se modernizează o stradă (lucru foarte bun de altfel, şi aşteptat de localnici), doar că proiectanţii au pus trotuarele chiar lângă drum, exact pe amplasamentul stâlpilor, cu toate că era suficient spaţiu ca trotuarul să fie lângă gardurile oamenilor, cum e în alte zone.

Cazul, postat de deputatul Andreea Paul pe contul ei de Facebook, a fost distribuit de zeci de ori, şi s-a transformat într-unul politic, în plină campanie electorală. Astfel, au apărut zeci de comentarii, unii împotriva actualului primar PSD, alţii împotriva candidatului PNL la Primăria Negreşti Oaş.

Redăm în continuare câteva comentarii amuzante sau foarte grave postate pe pagina deputatului de Oaş:

- Cum să faci aşa ceva!? Probabil alţi pot trece prin stâlpii cu puterea minți,iar noi nu ne dăm seama!

- draga Andreea…pe langa stalpii fara cap…adesea am trecut ..Bine ca nu i au pus in mijlocul strazii !!

- Si ce solutie are domnul inginer la aceasta problema ?! Sa mute stâlpii in mijlocul străzii sau in curțile oamenilor? Sau sa se facă in zig-zag trotuarele si drumul ??? Eventual putem îngusta drumul, ce are ?! De ce nu veniți si cu soluția problemei daca va credeți mai buni ?! Este ușor sa stați pe Facebook toată ziua si sa criticati munca altora! Normal ca atunci cand nu s-a făcut nimic in acest oraș nu aveați ce critica si este normal cand lucrezi sa mai existe si anumite minusuri.

- Limitatoare de viteza ptr biciciclisti si betivi..

- S a mutat Dorel de la Caracal la Negresti?

- In țară au tăiat mii sau poate milioane de copaci de pe marginile strazilor pt ca erau pericol de accidente. Stâlpii de acolo n-ar fi? Sunt de mămăligă? Ce face poliția?

- Trotuarul se intalneste cu un separator de înaltă tensiune ( pe al doilea stâlp).Periculos!

- Nu conteaza ca.ti bati joc de banii contribuabililor, important e sa faci ceva inainte de alegeri poate fraieresti o buna parte din alegatori !

- Din imagini se vede că există suficient spațiu între stâlpi și curțile oamenilor pentru a construi un trotuar. Un “constrction manager” nu vede asta?

Etichete: , , , , , , , , ,

Categorie: Locale

Comentarii (12)

Trackback URL | RSS Feed comentarii

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

  1. ardelean spune:

    Seamana izbitor cu lucrarea lui Dorel de Satu Mare de pe strada O Goga…si acolo stalpii si transformatoarele sunt in mijlocul trotuarului, sau chiar pe gardurile caselor…o fi ceva fixatie a la PSD chestia asta.

  2. sofer spune:

    Nu ma mai mira. Stalp in sosea este si pe E81 (drum european!!!) in localitatea Ratesti, asa ca nu ma mira ca au lasat staplul pe o strada din Negresti Oas…..

  3. palinca de oas spune:

    daca ii intrebati oe cei de la vocea transilvaniei asa ceva nu exista, ei primesc bani de la aurelia fedorca nu de la andrea paul :)

  4. laurentiu spune:

    Pe Goga la Satu Mare e pregatita largirea cu inca o banda( Cu spatiu castigat de pe cele doua parti) sa vedem cand o sa fie de acord udnristi sa inceapa lucrarile.

    • sofer spune:

      Fratilor, pe O. Goga n-a putut nici regimul Ceausist sa exproprieze locatarii din zona si sa faca portiunea dintre pasaj si intersectia Burdea cu doua benzi pe sens. M-as mira sa reusim azi, cand dreptul la proprietate este mult mai garantat de Costitutie si cand nu mai avem un stat totalitarist care avea curajul atunci sa-ti darame casa cu tine in ea (daca nu cumva te-a saltat Securitatea cu o noapte inainte sub pretextul c-ai ascultat europa Libera). Asa ca va mai trece multa apa pe Somes pana sa vad portiunea aia cu doua benzi pe sens.

      • ardelean spune:

        pai degeaba vor fi sapte benzi, nu trei pe Goga….atata vreme cat nu latesc podul si nu desfiinteaza trecerea de pietoni a lui Nastai, acolo doi enoriasi lenesi blocheaza tot traficul, desi au zebre in intersectii semaforizate la 100 metri.

        • Unu' spune:

          La fel si la mega-catedrala de pe Lalelei, la capul podului Golescu, degeaba e trecerea de pietoni la 25 de metri, vacile domnului tot pe scurtătură trec strada, direct din biserică spre M16!, doar că aici DJ e DJ Soco, care are program mai nașpa și se dă pe bani mai mulți!

  5. Ioan spune:

    Având în vedere constatarea de către Curtea de conturi la Primăria Negrești Oaș a unui prejudiciu de 2,4 milioane lei, în cea mai mare parte lucrări plătite și neefectuate, nu ne miră opera de mai sus, marca Fedorca! Femeia asta e nesătulă!

  6. laurentiu spune:

    Domnule sofer,pe Goga-inca o banda de la Burdea spre Carpati- e vorba doar de a se lua din trotuare(pe ambele benzi pana unde sunt pusi acum stalpii Electrica)apoi pus gardulet. NU a se darama case!!!

    • Unu' spune:

      Pe o parte nu trebuie luat nici un cm de trotuar, e suficient dacă se taie acea zonă verde! Alta e problema, dacă se face cu parapeți, pitecantropii de riverani nu vor mai putea să-și lase junghiurile de rable pe trotuar, ci vor fi obligați să intre cu ele în curți … doar că unii nu mai pot …
      Soluții există, la Burdea este parcare publică, pe Cloșca sunt o grămadă de locuri de parcare … doar că … lenea-i doamnă mare … La noi e MUSAI să ai mașina sub geam! Altfel nu se poate …’tule mama lor de jegoși …

  7. west spune:

    in Ardud parca e in mijlocul intersectiei stalpul de beton, sau?

  8. Codreanu spune:

    Auzi fa doamna paul ce ati facut voi pt tara asta ceee uite ce a facut doamna Primar ea merita tot respectul nu voi hoti ordinari pupincutustilor

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Pinterest