Inaugurarea Teatrului de Nord, respinsă din nou. Coica dă vina tot pe UDMR

10 mai 2016 | 38 comentarii

Consiliul Local mai 2016 (24)Proiectul de rectificare a bugetului municipiului Satu Mare, care prevede alocarea sumei de 150.000 de lei pentru inaugurarea Teatrului de Nord, nu a fost adoptat nici în şedinţa de astăzi a Consiliului Local.  Consilierii UDMR şi cei de la ALDE s-au abţinut de la vot, iar voturile PSD nu au fost suficiente pentru ca proiectul să fie adoptat.

 Proiectul nu va primit aviz favorabil de la niciuna dintre comisii. Liderul grupului UDMR, Masculic Csaba, a spus că această clădire reabilitată încă nu este pusă în funcţiune, chiar dacă a fost recepţionată, și prin urmare nu se poate organiza niciun spectacol.

Având în vedere acest deziderat, nepunerea în funcţiune a acestei clădiri, este clar că nu este aplicabil aliniatul 4.1. din art. 30 din legea menţionată, ca atare nu se poate organiza la ora actuală niciun spectacol“, a spus Masculic.

Proiectul a primit doar votul consilierilor PSD. Cei de la UDMR şi ALDE s-au abţinut. După şedinţă, primarul Dorel Coica a făcut o declaraţie de presă, în care a dat din nou vina pe cei de la UDMR.

Nici de data aceasta  nu a trecut acest proiect. Consilierii UDMR au evoluat în sensul că nu au mai votat împotrivă ci s-au abţinut, aşa cum au făcut şi cu mall-ul şi cu toate proiectele importante pentru municipiul Satu Mare. Deci nu doresc practic să inaugurăm acea clădire. Nu era vorba despre o inaugurare oficială, era vorba despre organizarea unor spectacole de teatru cu ocazia sărbătoririi a 20 de ediţii de la sărbătorirea Zilei municipiului Satu Mare. Nu doresc, nicio problemă, o să reluăm acest proiect în luna iulie, când sper să nu mai aibă o majoritate. S-au opus absolut, au găsit tot felul de motivaţii, toate autorizaţiile sunt în regulă, clădirea este predată prin hotărâre de Consiliu Local Teatrului, deci nu mai există nicio motivaţie să nu fie de acord. Ăştia sunt consilierii UDMR şi aşa au făcut timp de patru ani”, a spus Coica.

 Consiliul Local mai 2016 (15)

Etichete: , , , , , ,

Categorie: Locale

Comentarii (38)

Trackback URL | RSS Feed comentarii

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

 1. Bálint spune:

  Ma Coica …….?? Ai facut numai gropuri si ai furat bani de la primarie!!! Mars acasa in 5 junie!!

  • Daniel spune:

   A facut ce nu au facut cei din UDMR si nu o sa facA nici in 10 ani de acum incolo! Daca nu era Coica primar era jale de acest oras.

   • Fara Cap spune:

    Serios? Sunt 9 membrii UDRM in consiliu, in total fiind 23 si numai UDMR ii de vina ca nu trece proiectul.
    Acuma au votat cei de la ALDE importiva data trecuta cei de la PNL.
    Stie Coica ce stie, numai UDMR il poate face sa piarda, ALDE si PNL sunt 0.

    • PNL spune:

     Acum si UDMR si PNL si ALDE a votat impotriva. Nu stiu ősrégi de ce nu reiese acest fapt din articol. Doar PSD-ul forteaza acest lucru…

  • Andrei spune:

   Gropuri? daca nu stii scrie macar nu iti da numele…
   Rusine UDMR!

  • Georgiana spune:

   Din pacate nu putem avea parte de aceasta cladire absolut minunata dupa reabilitare. De ce trebuie sa fim privati noi satmarenii de toate lucrurile frumoase din cauza acestor consilieri maghiari?

   • Gâgă spune:

    Ai răbdare Giorgiana,se va inaugura,dar nu când vrea Coica.No zi şi tu amu vrea sa aniverseze ,,20 de ani de la începutul zilelor oraşului”.Ce aniversare-i asta,Giorgiana?

  • Misu spune:

   Bineînțeles cultura nu se afla pe lista priorităților pentru UDMR..era de așteptat

   • Gâgă spune:

    Aici greşeşti capital.Pe vremea lui Ilyes oraşul avea festivalul Samfest iar primarul era prezent la filarmonica,teatru si jazz.Despre Dorel nu pot spune acest lucru.

 2. mariana spune:

  Niste oameni de nimic care nu apreciaza frumosul! Nu merita nici sa se uite catre primarie!

 3. Marius spune:

  Sper sa se linisteasca udmr-isti dupa data de 5 iunie

 4. Dan spune:

  Oricum trebuie sa multumim primarului Coica pentru proiectele minunate si initiativele care prevad dezvoltarea orasului nostru, nu are el nici o vina ca acesti nesimtiti care vor sa puna din nou mana pe oras strica tot..

 5. gavrilas spune:

  Pana acum nu s-a gandit nimeni sa reabiliteze aceasta cladire . Acum ca este gata ,frumoasa, aranjata, pregatita asa cum i se cuvine unui teatru, nu avem parte de ea ! Mare rusine!

 6. Andrada spune:

  Bineinteles ca UDMR-ul e devina..tot ce fac ei acum este sa se impotriveasca a tot ceea ce primarul vrea sa faca bun ca sa il scoate cat mai negru si fara realizari dar satmarenii oricum vad toate lucrurile astea .

 7. danielaemilia spune:

  Rusine ! O data va impotriviti! Alta data va abtineti! De ce sa suferim noi ? Sunt si satmareni care iubesc teatrul!

  • cineva spune:

   Sunt satmareni care iubesc teatrul, dar aia nu sunt satmareni romani! Romanii si teatru, buna gluma!!! :D :D :D primaru vostru na fost niciodata la teatru, habar nare ce e !!!

   • satmareanul spune:

    Pai ce te astepti de la unul care printre muzicantii favoriti de pe Facebook il are pe “Bursuc” … cred ca mai urma Salam si Gutza, si asta spune totul despre “olteanul” de la primarie.

 8. tudor spune:

  Da cum sa nu fii de acord cu inaugurarea unui teatru???Ca doar nu este o uzina in mijlocul orasului!

 9. Griga spune:

  Felicitari primarului Coica pentru toate initiativele din acest mandat! Din pacate nu toate s-au putut realiza din cauza viermilor din udmr care ne dezbina orasului bucatica cu bucatica!!!

 10. rocotarc spune:

  Eu nu mai inteleg nimic! Mall nu vor , teatru nu vor, niciun proiect important pentru oras nu vor , da ce vor? Primaria?? Nici vorba !!! Acolo trebuie sa stea Coica si sa duca mai departe proiectele incepute !Te sustinem,Coica!!!

  • cineva spune:

   tudor,griga si rocotarc esti o persoana, psdist lingau din oltenia.

  • satmareanul spune:

   Ce initiativa? Ca proiectul asta era aprobat inca de pe vremea lui Gyusi, doar ca acum au intrat banii pt. el … la fel ca si o multime de alte proiecte cu care olteanul prost (scuzati pleonasmul) se tot lauda!

 11. s.m. spune:

  Draga Olga, cred ca tu nu locuiesti in Satu Mare. Te rog mai documenteazate putin inainte sa scrii prostii. Te rog!

  • olga spune:

   Nu numai ca locuiesc aici dar si cunosc foarte bine aceasta cladire .Asa ca stiu clar ca o reabilitare completa a acestei cladiri nu a fot facuta de peste 100 de ani ,mai clar 126. Poate la asta te -ai referit ca am zis 100 in loc de 126 de ani. Oricum nu asta este problema . Este fara doar si poate ca acesti consilieri s-au abtinut deoarece vor sa cada oaia neagra pe Coica! Dar nu o sa le iasa lor toate siretlicurile ! Mai rau se afunda acum inainte de alegeri!

 12. erika spune:

  Da este careva proiect cu care au fost de acord consilierii astia? Ca eu numa asta vad ca tot timpul sunt contra ! Apoi eu sigur nu votez asa consilieri si primar!Sigur votez cu primarul actual.

 13. Bratianu spune:

  Coiuț! Teatrul e pentru alții! Pierzi electorat (ăia cu IQ zero) inaugurând teatrul. Îi vei dezamăgi crunt. Ăia de merg la teatru nu pot fi prostiți ca asistații sociali sau pacienții tăi. Chiar nu ai pe nimeni inteligent in preajmă să-ți explice chestia asta? Dă-i afară pe Victoraș și pe Dănuț că te bagă în groapă mai tare decât ești deja! Du-te în Sătmărel, pe Toamnei, bagă mâna adânc în buzunar si poate faci atâtea voturi câte semnături ai depus.

 14. mirela spune:

  RUSINE UDMR!!! CHIAR SPERAM SA VAD ” ODEON”-ul CU PAVEL BARTOS. NOI SATMARENII NU NE PUTEM BUCURA DE CULTURA DIN CAUZA UNOR DOBITOCI!

 15. unu spune:

  Pentru cei care se cred ca stiu ceva habar nu aveti,reabilitarea a fost inceputa pe vremea lui Ilies si a fost construita pe vremea Maghiara alo!

 16. satmareanul spune:

  Nu mai puneti botul la “maretele realizari” ale domnului COIca. Sunt toate aruncate acum, pe piata, cu caracter electoral, sa se bata in piept cu ce a facut el pe mandatul lui. A facut de fapt un zero barat. Sa nu uitam ca a desfiintat festivalul de teatru “Fara Bariere” … de asemenea festivalul de rock “Samus Rock Alive” – cica, citez – “el nu da bani la satanisti” – cum te poti numi sustinator al artelor, cand tot ceea ce faci indica exact opusul. E un manelist ordinar, corupt pana in maduva oaselor, si care nu are nici o treaba cu orasul nostru … Si sper ca dupa alegeri, sa-si faca DNA-ul niste timp si pentru el.

 17. Ioan Oprea spune:

  La noi in oras asa o sa fie mereu,unii tot contra ca sa nu fie meritul altcuiva mai destept,de aceea nu merg treburile bine

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

 • RSS
 • Facebook
 • Google+
 • LinkedIn
 • YouTube
 • Pinterest